iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    Gjerstadhester med dobbeltseier på Momarken

    2. juni 2025

    Nyåpning av Eurospar Brokelandsheia på onsdag

    31. mai 2025

    Mandag er det åpen dag på Møteplassen

    31. mai 2025
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Elen Regine Lauvhjell. Foto: Trygg Trafikk
    Kronikk

    – Kjære russeforeldre, kjære russ!

    By Elen Regine Lauvhjell, Trygg Trafikk14. april 2025

    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Like sikkert som at bjørka spretter i april hver vår, spretter også russen ut i full blomst omtrent samtidig. Begge deler et kjærkomment syn. Nå er det vår!

    Nylakkerte russebiler, og kunstneriske russebusser dundrer av gårde, og kan høres langs veiene og på stoppestedene der russen samles, natt etter natt. RT2025 er i gang, og de neste måneden er hørselvern russens beste venn.

    Det er en ny tid: russen ruller. Sånn er det bare.

    Men denne russetida krever sitt. Både for russen, som har planlagt og jobbet hardt for dette i lang tid. Men også forforeldrene, som kanskje har grua seg, like lenge. For det er vanskelig å være støttende, uten å mase. Være tilgjengelig uten å trenge seg på. Det er vanskelig for foreldre å gi slipp, og samtidig stole på at ungdommene tar egne, gode valg.

    Illustrasjonsfoto: Depositphotos.com

    Musikken dundrer i karosseriet mens russen ruller hvileløst rundt på veiene. Ofte på E18, fra samlingssted til samlingssted. Det er musikk, neonlys, og god stemning. Det blir seine kvelder og tidlige morgener. Kanskje det går døgn før dere ser hverandre neste gang. Nye vaner etableres. De voksne føler på at de mister kontakten. De unge føler seg fri.

    Mammaer og pappaer er ikke så viktige lenger. I stedet måforeldre lære å slippe taket. Slippe fuglen fri. Det kan være skummelt og uvant, men kanskje også sunt, både for ungdommer og foreldre.

    «Det vil jo helst gå bra», tenker du. Og det vil det jo. For vi unner alle disse fantastiske ungdommene en velfortjent og fin russefeiring. En feiring som nå er flyttet ut på veiene, og foregår på rullende hjul om bord i biler og busser. På godt og vondt.

    For med russen rullende på veiene om nettene, fins det alltid en risiko. Derfor er det viktig at også foreldre engasjerer seg i russens holdninger og atferd når det kommer til rulling og trafikksikkerhet.

    For selv om foreldre kan føle seg maktesløse og satt på sidelinja, så har de likevel en viktig rolle. Det er å ta sin del av ansvaret gjennom å bry seg, og være tilgjengelig. Ha mobilen på nattbordet i varslingsmodus, og være kjørbare og edrue hver rulledag, stille opp hvis noe skjer. Ikke bare for egne barn, men for de som trenger det. Få russen til å kjenne at vi er på samme lag, ved å skape trygghet og gi tillit under ansvar.

    Det handler om å legge til rette for en trygg og inkluderende russefeiring, og hjelpe russen med å ta de riktige valgene. I en hektisk russetid er det fort gjort at noe glipper. Så vær dette sikkerhetsnettet som russen trenger når de selv har kastet hemningene over bord. Vi kan ikke risikere å miste noen av ungdommene våre i en tragisk russeulykke.

    Trygg Trafikk deler særlig en bekymring for sikkerheten om bord i russebusser. Det er derfor ingen tvil om at tilbudet om gratis kontroll av russebiler og russebusser utført av Statens Vegvesen er viktig å benytte seg av. Det sikrer at kjøretøy og sjåfør oppfyller alle tekniske krav, det sikrer passasjerer, og sikrer at lydanlegg er montert forskriftsmessig og muligebrannfarer blir forhindret. Statens Vegvesen er ikke ute etter å «ta» noen, men å bidra til en trygg russetid på veiene.

    Det er fortsatt mulig å benytte seg av dette tilbudet, enten 23. april i Arendal, eller 24. april i Kristiansand. Den synlige, grønne oblaten du får av vegvesenet i ruta etter denne kontrollen, sparer russen for mye bry seinere. Forebygging lønner seg, og russens trygghet kommer alltid først.

    En annen åpenbar bekymring vi har for russen er beltebruk i buss. Hvordan kan vi forsikre oss om at alle som ruller er sikret i setene? Med mange og uoversiktlige russegrupper som ofte tar med ekstrapassasjerer, kan det være fort å glemme sikkerheten til alle om bord, eller om det er nok ledige seter. Bussen kan fort bli et livsfarlig, «rullende diskotek», som kan gi fatale konsekvenser ved en bråbrems.

    Hvem tar ansvar for dette? Er det buss-sjefen? Er det bussjåføren? Eller er det ikke så nøye? Det er grunn til å ta en prat med russen deres om dette ansvaret? Er alle sikret når dere ruller?

    Er det egentlig så nøye, tenker nok noen. Men faktum er at uten bruk av setebelte er du svært utsatt i en kollisjon. Og kanskje enda verre: du er i tillegg en stor fare for alle rundt deg.

    For la oss si at du veier 70 kg. Ved en kollisjon i bare 50 km/t vil kroppen din tilsvare en masse på nesten 1 tonn! Det er mer enn en fullvoksen elgokse. Det er lett å skjønne at en slik bråbrems vil kunne gjøre stor skade, både for seg selv ogandre i bussen, selv om de sitter riktig sikret.

    Bare tenk deg at du lar treåringen din herje rundt, usikret i baksetet når dere er ute og kjører på motorveien. En absurd tanke, ikke sant? Den samme bekymringen for konsekvensene av dette bør gjelde også når ungen er blitt voksen, og er russ om bord i en russebuss.

    Vil du tillate at barnet ditt står, eller sitter usikret, i en russebuss i 110 km/t på E18 i natt?

    Vær de «kjipe» foreldrene som snakker med russen, og medandre foreldre, og minner om dette. La det bli et felles ansvar– å ta ansvar. Vær de gode voksne som bidrar til at de kjære ungdommene våre alltid kommer hjem i god behold.

    Med ønske om en uforglemmelig, fin og trygg russetid!

    Elen Regine Lauvhjell, Trygg Trafikk

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Elen Regine Lauvhjell, Trygg Trafikk

    More Cases

    Lokal 31. mai 2025

    Mandag er det åpen dag på Møteplassen

    Meninger 26. mai 2025

    – Høyre har sikret at familiene fortsatt kan velge barnehage

    Meninger 26. mai 2025

    – Billigere mat vil hjelpe folk

    Artikkel 26. mai 2025

    Nettkasinoer og Norge i 2025: Mellom DNS-blokkering og lisensdebatt

    Kronikk 24. mai 2025

    Hvem i fylkestinget vil ta hele Agder i bruk annet enn i festtaler?

    Artikkel 23. mai 2025

    Vanlige feil på EU-kontroll i Norge – og hvilke bildeler du bør sjekke først

    Leder 10. mai 2025

    – Hva med kebab i stedet for pølser på 17. mai?

    Kronikk 28. april 2025

    Barnehageplass for desemberbarn

    Kronikk 27. april 2025

    – Sp vil ha treårig lærerutdanning

    Kronikk 11. april 2025

    -Vær en brysom nabo i påsken

    Kronikk 16. februar 2025

    Senterpartiet vil sikre flomvern og samfunnssikkerhet i vernede vassdrag

    Kronikk 13. februar 2025

    Lavere og likere strømregninger med Høyre

    Artikkel 5. februar 2025

    Skap sterke lokale forbindelser med skreddersydde profilprodukter

    Kronikk 15. januar 2025

    Konfliktrådet: Et effektivt tiltak for barn under kriminell lavalder

    Kronikk 30. desember 2024

    Redd eit kulturminne i 2025

    Meninger 28. desember 2024

    Unge menn og gutter blir skjøvet ut, og mister karrieremuligheter i Agder

    Meninger 23. desember 2024

    – Dyrtiden ødelegger og tar for mange norske liv

    Lokal 22. desember 2024

    Julehilsen fra ordføreren

    Helse 18. desember 2024

    Fra forskning til endret praksis på rekordtid!

    Meninger 14. desember 2024

    – En uryddig og rotete prosess

    Kronikk 9. desember 2024

    – Når nettene blir lange…

    Meninger 7. desember 2024

    – Vi må ta tryggheten tilbake

    Meninger 28. november 2024

    Høyre ville kuttet skattene med 28 milliarder

    Meninger 26. november 2024

    – En viktig satsning for vår psykiske helse

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    Gjerstadhester med dobbeltseier på Momarken

    2. juni 2025

    Nyåpning av Eurospar Brokelandsheia på onsdag

    31. mai 2025

    Mandag er det åpen dag på Møteplassen

    31. mai 2025
    6,200

    Lokal nettavis for Gjerstad i Agder. Vi har fokus på nyhetsstoff for gjersdølinger ute og hjemme, og muligens også for noen andre :-)

    igjerstad.no

    4 days ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/22-juni-apen-dag-pa-eikelands-verk/ ... See MoreSee Less

    22. juni: Åpen dag på Eikelands Verk - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Gjerstad kommune arrangerer åpen dag på Eikelands verk søndag 22. juni fra jo. 12.00-15.00. – Vi holder grillene varme, og det blir bla. historier fra området og musikalske innslag. Det blir ogs...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    Det er på tide å sende inn maibilder til kommunens fotokonkurranse. Det er fine pengepremier, heder og ære til de beste bildene! Send til foto@gjerstad.kommune.no ... See MoreSee Less

    This content isn't available right now

    When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/per-vetle-tok-nok-en-seier-sondag/ ... See MoreSee Less

    Per Vetle tok nok en seier søndag kveld - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Søndag deltok Per Vetle Kals med et knippe hester på Klosterskogen. Hele fire av dem stilte til start som favoritter. Men som de fleste som driver med hest og tipping opplever jevnlig; ting blir ikk...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/5-juli-blir-det-ny-operakonsert-pa-verket/ ... See MoreSee Less

    5. juli blir det ny operakonsert på Verket - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Helge Dalen ønsker som i fjor velkommen til operakonsert på Eikelands Verk. Datoen i år er lørdag 5. juli. – Velkommen til operakonsert med de vakreste perlene, glimt i øyet og musikalske overr...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/lasse-b-r-jogget-til-sikker-seier-pa-sorlandet/ ... See MoreSee Less

    Lasse B.R. og Hauan Stjerna vant på Sørlandet - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Av og til blir travløp av det enkle slaget. Dette følte nok Per Vetle Kals da han styrte Lasse B.R. inn til sin fjerde strake seier, denne gang på Sørlandet travpark lørdag kveld. Etter å ha pri...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2025 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up