Med fare for å være en smule partisk, så virket det på undertegnede som om deltakerne på folkemøtet var godt fornøyd med informasjonen Gjerstad kommune kunne gi på Abel skole torsdag kveld.
I overkant av 70 hadde møtt fram på Abel skole, og fikk høre en hel del om fremdriften for bofellesskapet som er under planlegging på Brokelandsheia. Møtet ble også strømmet, og i skrivende stund fredag kveld, har opptaket fått 450 visninger.
Flere av de fremmøtte må nok likevel smøre seg med et lag av tålmodighet, selv om de aller helst skulle ha flyttet inn i morgen. Kommunen jobber fortsatt med mål om at de første leilighetene skal være innflytningsklare innen utgangen av 2027.
Kommunen skal selv være byggherre for inntil 40 kommunale omsorgsboliger, i tillegg til uteområder og fellestjenester. Målet er å få med eksterne utbyggere til å bygge leiligheter for salg og utleie.
Presenterte forslag til finansieringsmodeller
Ordfører Steinar Pedersen presenterte noen modeller for hvordan leilighetene kunne finansieres både for leie og kjøp, og kunne informere om at han har regnet seg fram til at om man i form av egen eiendom som selges, eller på andre måter kunne stille med en egenkapital på 750 000,- eller mer, så vil det være lønnsomt å kjøpe fremfor å leie. Dette gjorde nok til at flere i publikum ønsket å revurdere tidligere planer om å leie.
Agder Sparebank deltok med lokalbanksjef Susan Sandåker, som oppfordret folk til å ta kontakt for å synliggjøre mulighetene for å få finansiert sin nye bolig og også få solgt sin gamle, om det skulle være aktuelt.
Lisand Media filmet møtet, som fortsatt kan ses på YouTube HER



























