iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    Slik er Gjerstads nye minnelund

    4. oktober 2026

    – Arbeiderpartiet sin store rentebløff

    4. oktober 2026

    Forbereder seg på storinnrykk til vinteren

    2. oktober 2026
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Ordfører Steinar Pedersen. Arkivbilde.
    Helse

    Fremtidens helsetilbud i Gjerstad

    By Ordfører Steinar Pedersen2. november 2022

    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Saken om frisklivssentral ble tatt opp i kommunestyret den 22. september. Dette ble vurdert til å være en gladsak, og den ble derfor sendt ut selv om det var noen dager på overtid. Formelt sett var det ikke nødvendig å involvere kommunestyret i det hele tatt, verken om kjøp av lokaler eller ev. ansettelser. Slike avgjørelser er  delegert til administrativt nivå, så lenge de er innenfor vedtatte økonomiske rammer. 

    Som ordfører er jeg opptatt av at kommunestyret skal være best mulig orientert til enhver tid, og i denne saken ønsket jeg samtidig å få en forankring i kommunestyret. Det fremlagte forslaget om å etablere en frisklivssentral ble for øvrig vedtatt mot en enslig stemme.

    Situasjonen krever handling
    Etter at det tidligere omtalte gruppetreningstilbudet på svært kort varsel ble nedlagt, har vi vært nødt til å snu oss rundt raskt, for å ivareta brukerne av dette tilbudet. Selv om noen av dem nå har fått plass hos Stewarts, står fremdeles mange uten et tilbud som kan gi dem en bedre hverdag. Kommunen må sikre kontinuitet i velferdstilbudene vi tilbyr våre innbyggere i en sårbar situasjon. Vi har nå erfart at vi i større grad må ha hendene på rattet selv. 

    Frisklivssentral i Gjerstad har vært planlagt lenge, og ville uansett ha startet opp i år. Den uventede situasjonen med bortfall av gruppetreningstilbud gjorde sitt til at det er nødvendig å fremskynde igangsettingen. De fleste andre kommuner har allerede frisklivssentraler, og har gode erfaringer å vise til. Frisklivssentralen vil dessuten ikke bare ha tilbud for eldre, men vil bli et folkehelsetiltak for hele befolkningen, i alle aldersgrupper.

     To generasjoner med pensjonister 
    Gjerstad kommune trenger å forberede seg på fremtiden. Vi vet at vi blir stadig flere eldre som lever lengre. Snart er det to fulle generasjoner med pensjonister i bygda vår. Dette går ikke over av seg selv. Vi må tenke tidlig innsats også for våre eldre innbyggere. Frisklivssentralen skal koordinere og gi tilbud om aktiviteter som kan forebygge og dermed utsette behovet for kommunale omsorgstjenester.  Fysisk aktivitet, sosial omgang og det å føle seg trygg er viktig for å ha et godt liv.

     Brokelandsheia er et naturlig valg 
    Siden de aller fleste seniorer i bygda ser ut til å ønske en enklere tilværelse på sine eldre dager er det en leilighet på Brokelandsheia som er førstevalget for mange. Derfor ønsker kommunen primært å etablere en frisklivssentral der. Kort gangavstand til viktige funksjoner som dagligvare, apotek, lege og diverse møteplasser er viktig og praktisk for den eldre garde.

    Vi er for tiden i dialog om kjøp av et bygg på Brokelandsheia, der vi planlegger frisklivssentral i kombinasjon med utleie av noe ledig areal. Dette vil redusere kommunens driftskostnader betydelig.

     Vi ønsker å ansette en person i full stilling til å drifte sentralen for oss. Det er flere årsaker til at dette bør være fysioterapeut, bl.a. at dette utløser et betydelig lønnstilskudd.

    Utsetter behov for kostbare institusjonsplasser
    Av erfaring vet vi at en institusjonsplass på Gjerstad omsorgssenter koster kr. 156000.- pr. måned, eller nesten 1,9 millioner pr. år. Kan kommunen utsette behovet for omsorgstjenester vil vi kunne opprettholde et godt tjenestetilbud for flere. 

    Kan ikke forvente hjelp av Staten
    De statlige overføringene til kommunene er i en nedadgående trend. Dette gjør at vi må tenke annerledes. Skal vi klare å håndtere utfordringene vi garantert vil møte må vi sette inn tiltak. 

    Og vi må starte nå.

     

    Steinar Pedersen
    Ordfører i Gjerstad.

     

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Ordfører Steinar Pedersen

    More Cases

    Meninger 4. oktober 2026

    – Arbeiderpartiet sin store rentebløff

    Artikkel 2. oktober 2026

    Et nytt kapittel i ditt liv kan bli et viktig kapittel i andres liv

    Kommunale saker 29. september 2026

    – En bønn om fakta

    Kommunale saker 26. september 2026

    Hele det regionale samarbeidet er i spill

    Kronikk 20. september 2026

    – Skal Brokelandsheia bli et hvilket som helst sted?

    Kommunale saker 18. september 2026

    Kommunestyret sa ja til å iverksette grunnarbeider for Brokelandsheia Park

    Meninger 17. september 2026

    – Ærlig talt, Gjerstad!

    Kommunale saker 12. september 2026

    Mer info om Brokelandsheia Nord kommer på torsdag

    Nyhet 12. september 2026

    Små sjanser for FrP-kandidatene fra østregionen

    Nyhet 10. september 2026

    Sara Veivåg (18) nominert til sikker plass i fylkestinget

    Helse 2. september 2026

    Mandag 7.sept. starter demenskoret opp igjen

    Meninger 31. august 2026

    – Trist at Høyre dramatisk øker priser på diesel og bensin

    Fritid 28. august 2026

    Bli med på Friluftstrimmen i høst!

    Kommunale saker 11. august 2026

    Fortalte om boligprosjekt på Brokelandsheia

    Kronikk 29. juli 2026

    – Bompenger er en moderne form for landeveisrøveri som må avskaffes

    Fritid 26. juli 2026

    Bli med på Friluftstrimmen tirsdag 1. september

    Kronikk 13. juli 2026

    Norge trenger strengere straffer for dyremishandling!

    Helse 8. juli 2026

    13 ukrainske barn i vår region trenger et nytt hjem

    Kronikk 3. juli 2026

    – Når vi satser på bredden, vinner hele Norge

    Kronikk 3. juli 2026

    – Det er sluttsummen på kassalappen som teller

    Kommunale saker 30. juni 2026

    Ordførerangrep på Facebok

    Fritid 27. juni 2026

    Dra på stolpejakt i Gjerstad

    Kronikk 25. juni 2026

    – Skattene må ned!

    Kronikk 19. juni 2026

    – Nå skal bakmennene tas

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    Slik er Gjerstads nye minnelund

    4. oktober 2026

    – Arbeiderpartiet sin store rentebløff

    4. oktober 2026

    Forbereder seg på storinnrykk til vinteren

    2. oktober 2026
    This message is only visible to admins.
    Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
    Click to show error
    Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException
    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2026 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up