iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    Skiskyttersesongen er i gang!

    5. januar 2026

    Nå må snøskuffa fram!

    5. januar 2026

    Mandag (12-17): Åpen møteplass på Brokelandsheia

    4. januar 2026
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Området rundt Gjerstadvannet er et fint skue fra lufta
    Artikkel

    – Ein gong gjersdøling, alltid gjersdøling!

    By Rune Hagestrand3. april 2016

    Området rundt Gjerstadvannet er et fint skue fra lufta

    "Jeg mener bestemt at identiteten vår er det oss selv som enkeltindivider som har ansvaret for å pleie og utvikle. Dette er ikke en kommunal oppgave."
    Rune Hagestrand, Gjerstad Høyre

    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Ole Jakob Bråten er en mann som våger å stå for sine meninger, og jeg oppfatter ham som en ekte lokalpatriot. Jeg har respekt for begge deler.

    I AAB 2. april viser Bråten til en innbyggerundersøkelse basert på følelser og synsing i større grad enn fakta.  Selv var jeg tidligere overbevist om at de fire kommunene Gjerstad, Risør, Vegårshei og Tvedestrand var det beste alternativet. Etter å ha fulgt utviklingen og fått mer kunnskap har jeg imidlertid kommet til at vi vil være best tjent med å få Arendal med på laget.

    Den foreløpige intensjonsavtalen legger opp til at vi sammen skal bygge en ny kommune, som skal kunne tilby innbyggerne bedre tjenester. Det er ikke et spørsmål om at «Gjerstad er stor nok til å klare seg alene» – det er et spørsmål om hvordan kommunen skal se ut for å tilby bedre tjenester enn det vi klarer i dag. Kommunal Rapports barometer denne uka viser tydelig at Gjerstad sliter på en rekke områder sammenlignet med de fleste andre kommuner i landet. Noe må gjøres, og jeg tror ikke vi klarer en slik snuoperasjon alene.

    Politikerne er klare for å ta ansvaret de er pålagt.
    Jeg forstår at Ole Jakob, som tydelig motstander av kommunereformen, ønsker seg en folkeavstemning. Det er alltid enklest å mobilisere motstandere når endringer skal gjøres. I denne saken krever det imidlertid mer kunnskap enn følelser for å gjøre det riktige valget. Det er denne kunnskapen politikerne er valgt inn for å tilegne seg, og som skal danne grunnlag for beslutningen som skal gjøres. Underveis skal innbyggerne få tilstrekkelig informasjon og mulighet for å påvirke politikerne de har valg til å representere dem. Vi som er folkevalgt er forberedt på å ta ansvaret for valget som skal gjøres.

    Lovpålagte tjenester sikrer innbyggerne våre
    De fleste av bygdas innbyggere har i dag et perifert forhold til kommunens administrasjon. Hvor ofte er folk innom kommunehuset i løpet av et år? Sjelden eller aldri. Hvor en fremtidig kommuneadministrasjon blir liggende er derfor ikke av stor betydning. Graden av tjenester kommunene skal levere til innbyggerne er i stor grad lovpålagt. Leverer man ikke godt nok kommer fylkesmannen inn og pålegger endringer. De viktigste tjenestene vil vi fortsatt ha i Gjerstad som i dag, selv om vi blir en del av en større kommune.

    Identiteten må vi bevare selv!
    Bråten er redd for at vi vil miste vår identitet i en fremtidig storkommune. Jeg mener bestemt at identiteten vår er det oss selv som enkeltindivider som har ansvaret for å pleie og utvikle. Dette er ikke en kommunal oppgave. Ole Jakob er selv et utmerket eksempel på en som holder godt på sin identitet, ikke minst med gjerstaddialekten, som man ellers ser er i ferd med å utvannes blant barn og unge i bygda. Dette skyldes naturlig nok at folk i 2016 flytter mer på seg og lokalsamfunnene ikke lengre består kun av mennesker som er født og oppvokst der. Vi har samtidig godt av å bli inspirert av folk med annen bakgrunn enn det vi selv har. Både Ole Jakob og jeg, og ganske sikkert de fleste i Gjerstad kommer til å forbli stolte gjersdølinger så lenge vi lever, uansett hva kommunen vil komme til å hete i fremtiden. «Ein gong gjersdøling, alltid gjersdøling!» Vi skal samtidig ikke glemme at vi kan bidra med en hel del for de andre i en ny storkommune, slik de også kan gjøre for oss.

    Omstilling er påkrevd i mange sammenhenger
    Det er ikke bare i kommunene man må omstille seg til for fremtiden. Se bare hva som har skjedd i Gjerstad Sparebank, som har måttet innrette seg til nye tider for å kunne klare å levere gode nok tjenester til lokalbefolkningen. Selv om banken i dag står godt på egne ben hadde den ikke gjort dette uten å «følge med i timen» i utviklingsprosessen. Politiet er annet eksempel på en etat som har gjennomført omfattende endringer. Med mindre kontorbemanning får politiet større ressurser til å betjene innbyggerne ute der de trengs mer enn på et kontor. Dette har virket positivt for Gjerstad.

    Jeg vil nevne noen grunner som har gjort at jeg har landet på at en ny og større kommune er bedre for Gjerstad enn å forbli liten som i dag.

    • Med stadig flere eldre som lever lengre enn før vil vi få store utfordringer med å tilby gode nok tjenester innenfor dagens økonomiske rammer. Små kommuner er også sårbare om man tilfeldigvis skulle få flere såkalt «krevende brukere». I en større kommune blir risikoen fordelt bedre og sårbarheten mindre. Vi vil få tilgang til kompetanse vi ellers ikke ville ha mulighet til å skaffe oss.  Dette vil ikke minst komme til syne i eldreomsorgen, der vi vel alle ønsker størst mulig grad av trygghet for både brukere og pårørende.
       
    • I en langstrakt kommune med få innbyggere sliter Gjerstad med altfor høye kommunale avgifter. Det er rett og slett for få til å dele på dem. I en ny storkommune vil kommunale avgifter bli utjevnet. Dette er distriktsvennlig, og jeg tror spesielt gjersdølinger ønsker dette velkommen.
       
    • Jeg er overbevist om at Brokelandsheia vil ha større muligheter for utvikling med Arendal med på laget. Brokelandsheia vil bli et regionsenter øst i kommunen, og naturlig satsingsområde for østregionen. Ikke minst styres dette av eksisterende kjøpesenterplan som ikke tillater særlig ny etablering langs E18. Vi vil oppleve mindre konkurranse om etableringer i østregionen og se på kommunen som et felles bo- og arbeidsmarked.
       
    • Som en ny og større kommune vil vi garantert få større påvirkningskraft mot sentrale myndigheter. Flere sammen løfter tyngre lass. Jeg er også overbevist om at en ordning med kommunedelsutvalg vil sikre at lokalsamfunnet Gjerstad fortsatt vil ha stor påvirkningskraft i saker som er viktige for oss som bor her.

    Uansett hva som vil skje fremover i prosessen vil likevel ikke alt være helt på plass før vi vil måtte gjøre et viktig valg. Fremtiden krever nye og kontinuerlige endringer selv om vi velger å bestå som egen kommune. En åpen og informativ prosess fram mot avgjørelsen i juni vil i alle fall bidra til at vi ikke gjør et valg kun basert på frykt for det ukjente. Jeg tror de fleste av oss ønsker en positiv utvikling for lokalsamfunnet, men dette vil samtidig kreve at vi våger å forandre.

     

    Rune Hagestrand
    Gjerstad Høyre.

    Leserinnlegg
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Rune Hagestrand
    • Website

    More Cases

    Artikkel 18. desember 2025

    Alt du trenger å vite om gjerder til eiendommen din

    Artikkel 4. desember 2025

    Næringssjefer fra hele Agder besøkte Gjerstad og Risør

    Artikkel 12. november 2025

    Forstoppelse | Hvorfor oppstår det – og hva kan du selv gjøre?

    Artikkel 3. november 2025

    Bokostnadsindeks: Gunstig å bo i Gjerstad

    Artikkel 31. oktober 2025

    Tilbyr studie i montering og installasjon av solkraftanlegg

    Artikkel 30. oktober 2025

    Så mye billigere ble Norgespris i oktober i Gjerstad

    Artikkel 18. oktober 2025

    Sammen om å utvikle jakt og jaktskyteferdigheter.

    Artikkel 10. oktober 2025

    – Alle barn fortjener en trygg hjemmebane

    Artikkel 9. oktober 2025

    – Hjelpen kommer for sent

    Artikkel 26. september 2025

    Husk fotokonkurransen for september

    Artikkel 3. august 2025

    Meninger: Arvesynden

    Artikkel 31. juli 2025

    Kjøpeguide – Hvordan velge riktige bremseklosser for bilen din

    Artikkel 7. juli 2025

    Norsk Tipping har gjort det igjen

    Artikkel 11. juni 2025

    Hvordan oppnå optimal isolasjon og energieffektivitet i hjemmet

    Artikkel 30. mai 2025

    Si farvel til ujevne plener: Hvordan hagemaskiner håndterer utfordrende plener

    Artikkel 26. mai 2025

    Husk å sende inn dine maibilder innen lørdag

    Artikkel 26. mai 2025

    Nettkasinoer og Norge i 2025: Mellom DNS-blokkering og lisensdebatt

    Artikkel 23. mai 2025

    Vanlige feil på EU-kontroll i Norge – og hvilke bildeler du bør sjekke først

    Artikkel 16. mai 2025

    Nå er våren her – møt den nye årstiden med flotte sommersko

    Artikkel 5. februar 2025

    Skap sterke lokale forbindelser med skreddersydde profilprodukter

    Artikkel 23. desember 2024

    Irske puber – et viktig kulturinnslag verden over

    Artikkel 19. desember 2024

    Hva du bør vite om inkasso

    Artikkel 18. desember 2024

    Blir det deg som skyter blinkskuddet i desember?

    Artikkel 16. desember 2024

    Hvordan velge riktige dører og vinduer til hjemmet ditt

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    Skiskyttersesongen er i gang!

    5. januar 2026

    Nå må snøskuffa fram!

    5. januar 2026

    Mandag (12-17): Åpen møteplass på Brokelandsheia

    4. januar 2026
    6,304

    Lokal nettavis for Gjerstad i Agder. Vi har fokus på nyhetsstoff for gjersdølinger ute og hjemme, og muligens også for noen andre :-)

    igjerstad.no

    6 days ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/roger-slattekjaer-er-arets-regnfjell-konge/ ... See MoreSee Less

    Roger Slåttekjær er årets Regnfjell-konge - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Totalt antall registrerte besøk på Regnfjella i 2025 ble 516. Dette er registrerte både i boka og på TellTur app / Norgeskart friluftsliv. Kongen av Regnfjella med flests besøk i 2025 ble: 1. Rog...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/vant-thor-ostbys-minnelop-med-hauk-viktor/ ... See MoreSee Less

    Vant Thor Østbys minneløp med Hauk Viktor - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Per Vetle Kals imponerer stort på Momarken i dag. I Thor Østbys minneløp vant han med Hauk Viktor etter et veldig spennende oppløp der Kals til slutt var det lille hårstrået foran Stumne Fyr som...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/per-vetle-passerte-4-millioner-innkjort/ ... See MoreSee Less

    Per Vetle passerte 4 millioner innkjørt - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Per Vetle Kals stiller til start med fine hester på Momarken søndag ettermiddag. Forventningene var store til Knut Arne Løites treårige talent, Monsa Traven som stilte til start i Kåre Krosbys mi...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    ATV’en er kommet til rette! ... See MoreSee Less

    FINNERLØNN: ATV stjålet på Fiane - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    STJÅLET ATV – HAR DU SETT DEN? Beskrivelse: Can‑Am Outlander 6×6 1000 XU+ T – Boreal Green, modell 2022 REG.NR LX 7347 ATV`en har oppbevaringsboks, frontbøyle og veltebøyle/vegg bak setene. ...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    2 weeks ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/hva-slags-norge-onsker-vi-a-vakne-opp-til-i-2026/ ... See MoreSee Less

    - Hva slags Norge ønsker vi å våkne opp til i 2026? - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Julen er en tid for både tilbakeblikk og tanker om fremtiden. For norsk næringsliv vil 2025 dessverre stå igjen som året da flere valgte å forlate landet. Pengene flyttes dit mulighetene er stør...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2026 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up