iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    – Skal Brokelandsheia bli et hvilket som helst sted?

    20. september 2026

    Grisle Tore G.L. travet inn 150 000 i Unionskampen

    19. september 2026

    Kommunestyret sa ja til å iverksette grunnarbeider for Brokelandsheia Park

    18. september 2026
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Innenfor det gule området planlegges det nye biodrivstoffanlegget  på Jordøya i Åmli
    Artikkel

    Gjerstad er med på spleiselaget i Åmli

    By Rune Hagestrand27. april 2017

    Innenfor det gule området planlegges det nye biodrivstoffanlegget på Jordøya i Åmli

    Kommunestyret gikk i kveld enstemmig inn for å bevilge 406 000 kroner fra ubundet investeringsfond til etablering av tomtutviklingsselskap i Åmli

    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Kveldens debatt i saken ble innledet av ordfører i Åmli, Reidar Saga, som kunne informere mer om detaljplanene for prosjektet. Ikke uventet var han forholdsvis klar på at dette var et godt prosjekt som han anbefalte Gjerstad å støtte.

    I behandlingen av saken var posisjonen fulle av lovord for den planlagte storsatsing på biodrivstoffanlegg og hadde ingen motforestillinger til å være med på spleiselaget. Opposisjonspartiene Høyre og FrP var mer lunkne, og ble først enige om å gå sammen med flertallet etter et gruppemøte.

    Ankepunktene fra Høyre og FrP gikk i hovedsak ut på at Gjerstad står foran store investeringer i egen kommune og at de 406 000 kronene bedre kunne komme til nytte lokalt. Selve satsingen på anlegget var imidlertid alle enige om var positivt for regionen generelt og Åmli spesielt. Om støtten til anlegget kunne betraktes som en investering var opposisjonen tvilende til, da det med en investering må være utsikter til en avkastning. I følge saksutredningen er det små eller ingen utsikter til avkastning, og Kjell Arild Grønås (H) mente derfor at dette i større grad var som et lån å regne, og stilte samtidig spørsmålet om det var riktig av Gjerstad kommune å opptre som långiver. Posisjonen valgte å ikke kommentere dette, og stod på det de hadde bestemt seg for i fellesskap tidligere i uka.

    Lite fokus på miljø
    Miljøkonsekvensene av en slik etablering ble det lite diskusjon omkring, da det for de fleste ble klart at det er motstridende meninger på dette feltet. Samtidig var det enighet om at Bergene Holm AS selv ganske sikkert vil vurdere om etableringen er bærekraftig på sikt både med tanke på lønnsomhet og miljøkonsekvenser.

    Etter kveldens vedtak har dermed samtlige kommuner i Østre-Agder regionråd, samt Aust-Agder fylkeskommune gått inn for å bidra til etableringen av tomteselskapet på Jordøya i Åmli. Tvedestrand valgte i motsetning til de andre kommunene å halvere summen de ble spurt om å bidra med, fra 423 000 til 200 000 kroner.

    Tiden fremover vil vise om Bergene Holm AS med sitt datterselskap Biozin AS velger å realisere planene om et storanlegg for biodrivstoff i Åmli, eller om det blir en av de andre kommunene i landet som trekker det lengste strået. Kommunene i fylket har i alle fall nå gjort sitt for å legge til rette for at anlegget i Åmli skal kunne bli det første av fem i Bergene Holm AS sin utviklingsplan for utvinninga av biodrivstoff på trevirke. 

    Konsekvenser av å si nei til kommunesammenslåinger.
    Flere politikere gjorde seg nok sine tanker om hvor mye enklere det hadde vært om man tidligere hadde sagt ja til en kommunesammenslåing med flere kommuner sammen i en stor. Med fortsatt små kommuner som i dag er man i større grad avhengig av konsensus i samtlige kommunestyrer for å kunne løfte i samlet flokk. Det er et paradoks at ordføreren i Åmli snakker så varmt om at man må stå sammen for de store satsingene, kort tid etter at man er så totalt avvisende til å fjerne kommunegrensene.

    Det spørs nok ikke om Biozin-anlegget uansett er minst like bærekraftig på sikt enn kommunestrukturen i Aust-Agder.

    Også dette vil tiden vise.

     

    Nyhet Politikk
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Rune Hagestrand
    • Website

    More Cases

    Artikkel 7. september 2026

    Trender i miljøvennlig oppvarming i norske hjem

    Artikkel 31. august 2026

    Her kan du signere kommunens kondolanseprotokoller

    Artikkel 18. august 2026

    Boligmarkedet i Gjerstad: Dette bør du vite før du kjøper eller selger

    Artikkel 7. august 2026

    Konstant kø for «pota» frå Hardanger

    Artikkel 4. august 2026

    Kan jeg refinansiere gjeld med en betalingsanmerkning?

    Artikkel 4. august 2026

    De mest populære gadgetene i 2026 – hva kjøper nordmenn?

    Artikkel 24. juli 2026

    Høy skogbrannfare – vær ekstra forsiktig

    Artikkel 9. juli 2026

    Oppslagstavler til kontor gir bedre oversikt i hverdagen

    Artikkel 29. juni 2026

    – Fjerning av skattefritak på hyttesalg er ingen god idé

    Artikkel 3. juni 2026

    Til hytta, jobb eller ferie: Slik unngår du ladeproblemer på veien

    Artikkel 21. april 2026

    Hva betyr det å samle smålån i ett lån?

    Artikkel 12. april 2026

    Vegårshei og Gjerstad demenskor: Sang, fellesskap og en god kaffekopp

    Artikkel 10. april 2026

    Bli med på jegerprøvekurs i april!

    Artikkel 8. april 2026

    Over 4000 HV-soldater har øvelse

    Artikkel 30. mars 2026

    Knallsesong for Gjerstads skiskyttere

    Artikkel 17. mars 2026

    Er det lurt å bake billånet inn i huslånet?

    Artikkel 28. februar 2026

    Ny, egenprodusert serie fra Heim TV

    Artikkel 26. februar 2026

    Lån uten sikkerhet: Fleksibilitet og vilkår

    Artikkel 30. januar 2026

    Digital vekst i distrikts-Norge: Hvorfor one.coms nye nettside er viktig for lokale bedrifter

    Artikkel 19. januar 2026

    Agder Sparebank introduserer mikrosparing

    Artikkel 18. desember 2025

    Alt du trenger å vite om gjerder til eiendommen din

    Artikkel 4. desember 2025

    Næringssjefer fra hele Agder besøkte Gjerstad og Risør

    Artikkel 12. november 2025

    Forstoppelse | Hvorfor oppstår det – og hva kan du selv gjøre?

    Artikkel 3. november 2025

    Bokostnadsindeks: Gunstig å bo i Gjerstad

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    – Skal Brokelandsheia bli et hvilket som helst sted?

    20. september 2026

    Grisle Tore G.L. travet inn 150 000 i Unionskampen

    19. september 2026

    Kommunestyret sa ja til å iverksette grunnarbeider for Brokelandsheia Park

    18. september 2026
    This message is only visible to admins.
    Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
    Click to show error
    Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException
    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2026 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up