iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    – Hjelpa skal være der når du trenger det

    13. oktober 2025

    Tid for å styrke tannhelsetjenesten

    13. oktober 2025

    – Norsk næringsliv kan ikke vente til 2029

    13. oktober 2025
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Ordfører Inger Løite
    Artikkel

    Ordførerens uke 3

    By Rune Hagestrand17. januar 2017

    Ordfører Inger Løite

    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Vi er allerede godt i gang med 2017 og etter noen avslappende fridager er det godt å komme i gang med vanlige oppgaver igjen. Starten på året har vært forholdsvis rolig med lite møteaktivitet, men det vil nok ganske snart ta seg opp igjen.

     

    Merkevarebygging
    Vi holder på med et spennende prosjekt som handler om merkevarebygging av Gjerstad. Dette er i regi av næringsutvalget der både administrasjon, politikere og lokale næringsdrivende er med.
    Vi drøfter hvilke utfordringer Gjerstad har og hvordan vi kan gjøre oss mer attraktive, både for bosetting og for nye næringsetableringer.

    Engasjementet er stort hos alle som deltar og jeg håper at dette kan resultere i noen gode forslag som kan trekke folk til kommunen vår. Uavhengig av prosjektet, er det utrolig viktig at alle som bor i Gjerstad er med på å framsnakke bygda vår. Vi har så mye å være stolte av, selv om vi har noen utfordringer. Og dersom vi skal få flere til å ønske å bosette seg i kommunen vår så er det viktig å ha fokus på alt det positive, og hvilke muligheter vi har til utvikling.  Samtidig skal vi ikke legge lokk på utfordringene, de må vi jobbe med parallelt. Dersom vi skal lykkes med å gjøre oss mer attraktive, må viljen til å få det til forankres hos mange flere enn vi som jobber med prosjektet. Jeg håper hele bygda kan være samlet om å vise at vi er stolte av Gjerstad, ikke snakke ned hjemplassen vår, men ha fokus på alle våre fortreffeligheter og vise at vi ønsker flere velkommen hit! 
     

    Formannskapsmøte og planutvalg.
    Årets første formannskapsmøte er på tirsdag. Der skal vi behandle følgende:

    • Nye politivedtekter for Gjerstad- endelig behandling
    • Interkommunalt samarbeid om etablering av nye hjemler for fysioterapispesialister. Dette gjelder lymfeødem, barnefysioterapi, psykomotorisk fysioterapi og manuellterapi. Forslaget fra rådmannen er at vi gir vår tilslutning til dette, men at vi reserverer oss fra samarbeidet innen barnefysioterapi. Dette er allerede ivaretatt av våre kommunale fysioterapeuter.

     

    Deltakelse i felles utbygging og drift av krematorium
    Gjerstad og de andre kommunene i østregionen har kjøpt denne tjenesten fra Arendal. De har drevet på dispensasjon i flere år fordi de ikke oppfyller dagens krav til utslipp, rensing osv. Derfor må det bygges om og moderniseres for at driften kan opprettholdes. Det ligger nå et forslag om felles utbygging og drift av krematorium i Østre Agder med Arendal som vertskommune. Det vil koste oss noe, men jeg mener dette er et tilbud vi er nødt til å ha og kommer til å stemme for det. Saken skal endelig avgjøres i kommunestyret senere denne måneden.

    I Planutvalget samme dag har vi to saker. Det er planer som skal legges ut til offentlig ettersyn/høring. Den ene er sektorplan for idrett, friluftsliv og fysisk aktivitet og den andre er kulturminnevernplan. Frist for innspill er henholdsvis 20. februar og 8.mars 2017.

     

    Språkkafé
    I forkant av møte er formannskapet invitert til å besøke språkkafeen på biblioteket. Språkkafe’ er et viktig virkemiddel i integreringsarbeidet og blir arrangert i regi av biblioteket, annenhver tirsdag. Det er en uformell møteplass som bidrar til sosial integrering av våre nye innbyggere fra andre land og kulturer. Jeg vil oppfordre flere gjersdølinger til å delta på dette. Det er trivelig og lærerikt og det er kun en time hver fjortende dag. Jeg bruker å si at det eneste du risikerer er å få nye venner!  Møt opp på biblioteket tirsdag 17. januar kl 18.30 – 19.30!

    Styremøte i Østre Agder
    Fredag er det styremøte i Østre Agder, denne gang i Arendal. Som vanlig er det et bredt spenn i saker vi skal ha opp i dette forumet. Vi skal denne gangen blant annet bli enige om en uttalelse til forslaget om å bygge ny E18 mellom Arendal og Tvedestrand uten veilys. Dette er en sak som engasjerer både i politiske kretser og blant folk flest. Vi skal også drøfte hvilke konsekvenser vedtaket om ny region Agder vil få for det interkommunale samarbeidet. Det foreligger forpliktende vedtak i både Aust-Agder fylkeskommune og i Vest-Agder fylkeskommune om sammenslåing. Fylkesordfører Tellef Inge Mørland orienterer om den pågående prosess. Styret skal drøfte hvilke endrede forutsetninger det innebærer for Østre Agder.

    Evaluering
    Styret i østre Agder holder også på å evaluere seg selv.
    Målsetning med det er først og fremst å se på om vi ivaretar den enkelte kommunes behov for tjenesteyting og tjenestesamarbeid, og om samarbeidet bidrar til positiv samfunnsutvikling og posisjonering for hele regionen.
    Evalueringsprosessen skal bidra til å styrke eierskapet til Østre Agder i hvert enkelt kommunestyre/bystyre. 

    Dere finner mer om østre Agder samarbeidet på: www.ostreagder.no 

    Jeg ønsker dere alle ei fin ny uke! 

    Inger

     

    Politikk
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Rune Hagestrand
    • Website

    More Cases

    Artikkel 10. oktober 2025

    – Alle barn fortjener en trygg hjemmebane

    Artikkel 9. oktober 2025

    – Hjelpen kommer for sent

    Artikkel 26. september 2025

    Husk fotokonkurransen for september

    Artikkel 3. august 2025

    Meninger: Arvesynden

    Artikkel 31. juli 2025

    Kjøpeguide – Hvordan velge riktige bremseklosser for bilen din

    Artikkel 7. juli 2025

    Norsk Tipping har gjort det igjen

    Artikkel 11. juni 2025

    Hvordan oppnå optimal isolasjon og energieffektivitet i hjemmet

    Artikkel 30. mai 2025

    Si farvel til ujevne plener: Hvordan hagemaskiner håndterer utfordrende plener

    Artikkel 26. mai 2025

    Husk å sende inn dine maibilder innen lørdag

    Artikkel 26. mai 2025

    Nettkasinoer og Norge i 2025: Mellom DNS-blokkering og lisensdebatt

    Artikkel 23. mai 2025

    Vanlige feil på EU-kontroll i Norge – og hvilke bildeler du bør sjekke først

    Artikkel 16. mai 2025

    Nå er våren her – møt den nye årstiden med flotte sommersko

    Artikkel 5. februar 2025

    Skap sterke lokale forbindelser med skreddersydde profilprodukter

    Artikkel 23. desember 2024

    Irske puber – et viktig kulturinnslag verden over

    Artikkel 19. desember 2024

    Hva du bør vite om inkasso

    Artikkel 18. desember 2024

    Blir det deg som skyter blinkskuddet i desember?

    Artikkel 16. desember 2024

    Hvordan velge riktige dører og vinduer til hjemmet ditt

    Artikkel 14. desember 2024

    Så mye tjener journalistene i Aust Agder Blad

    Artikkel 10. desember 2024

    Agder Sparebank har åpnet for Apple Pay

    Artikkel 18. november 2024

    Utforsk GR221 Mallorca for vandring og naturopplevelser

    Artikkel 18. november 2024

    Transformasjonen med skyvedørterrasse

    Artikkel 6. november 2024

    Årets «Før i tida» snart i handelen

    Artikkel 8. oktober 2024

    20. oktober: Årets TV-aksjon går til Barnekreftforeningen

    Artikkel 25. september 2024

    Hvem fortjener kulturprisen i Gjerstad for 2024?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    – Hjelpa skal være der når du trenger det

    13. oktober 2025

    Tid for å styrke tannhelsetjenesten

    13. oktober 2025

    – Norsk næringsliv kan ikke vente til 2029

    13. oktober 2025
    6,270

    Lokal nettavis for Gjerstad i Agder. Vi har fokus på nyhetsstoff for gjersdølinger ute og hjemme, og muligens også for noen andre :-)

    igjerstad.no

    5 days ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/tore-lanserer-nytt-potetgull-pa-fredag/ ... See MoreSee Less

    Tore lanserer nytt potetgull på fredag - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Eurospar Brokelandsheia har hatt suksess med sitt «Tores Slaktergull». Nå kommer Tore med en ny variant som skal lanseres på fredag. Potetgullet er nå krydret med ekstra mengder salt, som gjør a...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    6 days ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/gjersdolinger-er-skeptiske-til-norgespris-pa-strom/ ... See MoreSee Less

    Gjersdølinger er mest skeptiske til Norgespris - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Tallene på hvor mange av landets husstander som til nå har bestilt Norgespris på strøm er offentliggjort. Gjersdølinger er tydeligvis noe mer skeptiske til ordningen enn de fleste. Blant kommunen...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/inviterer-til-dameklatring-i-torbjornshall/ ... See MoreSee Less

    Inviterer til dameklatring i Torbjørnshall - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Lokal nettavis for Gjerstad i Agder. Vi har fokus på nyhetsstoff for gjersdølinger ute og hjemme, og muligens også for noen andre :-)
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/en-hektisk-og-laererik-helg-for-kommunen/ ... See MoreSee Less

    En hektisk og lærerik helg for kommunen - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    – Jeg gjerne få skryte av våre egne folk som var på jobb for å bevare liv og helse for innbyggerne våre i helgen. Dette var en god test av våre beredskapsrutiner og teknisk utstyr, sier ordfø...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/hoy-vannforing-en-bat-har-sunket-i-gjerstsdvannet/ ... See MoreSee Less

    Høy vannføring: En båt har sunket i Gjerstadvannet - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    En fritidsbåt har sunket i Gjerstadvannet etter uværet i helgen. De store nedbørsmengdene har ført til mye vann i Gjerstavassdraget, og som bildet viser gjelder dette også bryggeanlegget ved Stea...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2025 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up