iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    – Skal Brokelandsheia bli et hvilket som helst sted?

    20. september 2026

    Grisle Tore G.L. travet inn 150 000 i Unionskampen

    19. september 2026

    Kommunestyret sa ja til å iverksette grunnarbeider for Brokelandsheia Park

    18. september 2026
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Fungerende ordfører Steinar Pedersen
    Nyhet

    Statusrapport fra ordføreren – uke 7

    By Rune Hagestrand23. februar 2022

    Fungerende ordfører Steinar Pedersen informerer om sine aktiviteter siste uke.
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    – Forrige uke begynte med møte i eldrerådet. Denne gang med besøk av enhetsleder i Helse og omsorg, der rådet fikk mulighet til å stille spørsmål angående driften i enheten. Det som for tiden har mest fokus fra eldrerådet er tildeling av tjenester til brukerne.

    I uker der vi har kommunestyremøter på torsdag, har vi forberedende møter på mandag. For min del er det først medlemsmøte i Høyre, etterfulgt av felles gruppemøte med posisjonspartiene (Ap, Frp og H).

    Tirsdag var det møte i kontrollutvalget. På ettermiddagen deltok jeg i en digital konferanse med tema om hvordan en skal engasjere eldre til å delta i frivilligheten. Noen kommuner har kommet godt i gang med dette og har begynt å finne rette formen. I Gjerstad har vi så vidt begynt å snakke om det, men vi har det som en del av den nye innsatstrappen som skal utarbeides av en arbeidsgruppe nedsatt av kommunestyret. Arbeidet i gruppa starter umiddelbart. Kvelden ble avsluttet med møte i rådet for mennesker med nedsatt funksjonsevne.

    Fremdeles gjennomføres noen møter digitalt, og i det fungerer også veldig greit i mange tilfeller.  Onsdag deltok jeg på den digitale konferansen «Sampillskapital i det kommunale topplederskap – grunnmuren for tillitsbasert styring». Dette handlet bl.a. om samarbeidet mellom kommunedirektør og ordfører. Det er interessant å lære mer om hvordan dette gjøres i andre kommuner.

    Torsdag deltok jeg i strategikonferanse og fylkesmøte i KS Agder. Samme kveld var det kommunestyremøte, denne gang på Abel skole.  I forkant var vi innom den nye helsestasjonen, som er blitt kjempebra. Den er bygget for fremtiden og er blitt veldig godt tilrettelagt for den driften som er der i dag, og det en kan se for seg at behovet vil bli inn i fremtiden.  Nærhet til elevene på skolen vil forhåpentligvis bidra til en lavere terskel for å ta turen innom.

    Dere som skal jobbe på helsestasjonen fremover har gjort en veldig god jobb med planleggingen ned til minste detalj. Tusen takk skal dere ha for det, og lykke til i nye lokaler!

    Kommunestyremøtet torsdag kveld ble sendt direkte via YouTube, og besøkstallene i etterkant viser at sendingen er sett enten direkte eller i opptak av hele 255 seere frem til nå. Dette må være veldig bra og bidrar samtidig til åpenhet og informasjon ut til våre innbyggere.

    Hele fredagen var kommunedirektøren og jeg på Vegårshei i møte med Østre Agder regionråd. Agenda for dagen var bl.a. en felles høringsuttalelse til «Utviklingsplan 2040 for Sørlandet sykehus», en orientering om utvikling ved Eyde Energy Park og Eyde Material Park, og en orientering fra Agder kollektivtrafikk (AKT). Møtedagen ble avsluttet med regionalt politiråd for Østre Agder-kommunene.

    Fremtidige informasjonsmøter
    Etablering av Morrow Batteries i Arendal vil ha stor betydning for arbeidsmarkedet i østregionen og for Gjerstads innbyggere. Jeg vil derfor invitere ordfører og næringssjef i Arendal til å orientere kommunestyret ved første anledning.

    Morrow Batteries har allerede 47 ansatte i Arendal og tallet vil stige raskt utover året. Når fabrikken er i full sving er det ventet 2500 ansatte. I tillegg kommer ansatte i andre virksomheter rundt selve batterifabrikken. Det er ventet en befolkningsøkning på 8-10 000 mennesker i Østre Agder. Utfordringen for Gjerstad er både å tilby attraktive boligtomter og næringstomter raskt nok slik at vi kan få det vi kan av nyetableringer.

    Jeg har også invitert Gjerstad idrettslag til møte for å bli oppdatert på deres virksomhet og for å se hvordan vi kan samarbeide fremover. De kommer på besøk i kommunestyret rett over sommeren for å presentere deres virksomhet for hele kommunestyret, slik at alle er oppdatert.

    Smittesituasjonen
    Forrige uke var det 15 positive PCR svar og 30 positive, registrerte hjemmetester.

    Det betyr at vi ennå ikke er ferdige med pandemien og at det fremdeles anbefales å praktisere god avstand og håndhygiene.

    Steinar Pedersen,
    fungerende ordfører i Gjerstad.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Rune Hagestrand
    • Website

    More Cases

    Kronikk 20. september 2026

    – Skal Brokelandsheia bli et hvilket som helst sted?

    Nyhet 19. september 2026

    Grisle Tore G.L. travet inn 150 000 i Unionskampen

    Kommunale saker 18. september 2026

    Kommunestyret sa ja til å iverksette grunnarbeider for Brokelandsheia Park

    Meninger 17. september 2026

    – Ærlig talt, Gjerstad!

    Nyhet 17. september 2026

    Nå starter arbeidet for fullt på Brokelandsheia Nord!

    Nyhet 16. september 2026

    Informerer kommunestyret om fremdrift for bofellesskap

    Nyhet 16. september 2026

    Nyåpning 17/9: Agder Sparebank satser videre i Risør

    Nyhet 15. september 2026

    Nå kan du bli andelseier av en hest hos Team Kals

    Næringsliv 15. september 2026

    Selger 75 % av Eurospar Brokelandsheia

    Kommunale saker 12. september 2026

    Mer info om Brokelandsheia Nord kommer på torsdag

    Nyhet 12. september 2026

    Små sjanser for FrP-kandidatene fra østregionen

    Kultur 11. september 2026

    Bli med på Gjerstadmarsj nr. 46 på søndag!

    Nyhet 10. september 2026

    Sara Veivåg (18) nominert til sikker plass i fylkestinget

    Nyhet 9. september 2026

    Lars Andreas med imponerende bidrag i H.M. Kongens gravferd

    Nyhet 8. september 2026

    Gode prestasjoner i LM i skiskyting

    Artikkel 7. september 2026

    Trender i miljøvennlig oppvarming i norske hjem

    Nyhet 3. september 2026

    V.M.K. Elektra tok karrierens første seier

    Blålys 2. september 2026

    18 stk stoppet av UP på Gjerstadveien onsdag kveld

    Fritid 2. september 2026

    Agder Sparebank sørger for folkefest i dyrehagen

    Helse 2. september 2026

    Mandag 7.sept. starter demenskoret opp igjen

    Artikkel 31. august 2026

    Her kan du signere kommunens kondolanseprotokoller

    Meninger 31. august 2026

    – Trist at Høyre dramatisk øker priser på diesel og bensin

    Nyhet 28. august 2026

    Kong Harald V er død : Signér minneprotokoll på Brokelandsheia fra kl. 11.00

    Fritid 28. august 2026

    Bli med på Friluftstrimmen i høst!

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    – Skal Brokelandsheia bli et hvilket som helst sted?

    20. september 2026

    Grisle Tore G.L. travet inn 150 000 i Unionskampen

    19. september 2026

    Kommunestyret sa ja til å iverksette grunnarbeider for Brokelandsheia Park

    18. september 2026
    This message is only visible to admins.
    Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
    Click to show error
    Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException
    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2026 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up