Svært mange norske strømkunder vil fortsatt spare store penger på Norgespris, hvis lekkasjen fra neste års statsbudsjett er riktig.
Det var Nettavisen som meldte at regjeringen foreslår å beholde Norgespris på dagens nivå, kun justert for inflasjon.
– Hvis dette er riktig, vil særlig kunder i Sør-Norge spare store beløp på å velge Norgespris også i 2027.
Det understrekes at vurderingerne er bygget på at budsjettlekkasjen er korrekt, og på prognoser for strømpriser gjennom 2027.
Norgespris-ordningen for 2026 er at staten dekker strømpriser over 40 øre kilowattime (kWh) pluss moms, altså 50 øre totalt. Med kun en inflasjonsjustering for 2027, vil det bare være små forskjeller neste år sammenlignet med i år.
– Enkelt sagt: I de fire strømsonene som omfatter hele Østlandet, Sørlandet, Vestlandet opp til og med Trøndelag, vil Norgespris utvilsomt lønne seg. I Nord-Norge ser det ikke ut til å lønne seg i 2027 heller.
For en enebolig med et forbruk på 20 000 kWh
vil det årlige regnestykket se slik ut i Sør-Norge, basert på gjeldende prognoser for strømpriser gjennom 2027:
• Sør-Norge (strømområde N02): Besparelse på cirka 10 100 kroner
Leilighet med et forbruk på 9000 kWh/år
• Sør-Norge (strømområde N02): Besparelse på cirka 4 500 kroner
Hytte med et forbruk på 6000 kWh/år
• Sør-Norge (strømområde N02): Besparelse på cirka 5 300 kroner
– Besparelser eller merutgifter ved Norgespris vil selvsagt avhenge av både størrelsen på bolig eller hytte, og på hvor bevisst man er på strømbruken. Men oversikten gir en god pekepinn på at det fortsatt vil lønne seg med Norgespris neste år.
Det er rundt to av ti i Sør-Norge (NO2) som ikke har valgt Norgespris ut 2026. Det er fortsatt ikke for sent å gjøre dette, og det er penger å spare hver måned. Å tegne Norgespris for 2026 binder heller ikke kundene for neste år.



























