iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    – Bompenger er en moderne form for landeveisrøveri som må avskaffes

    29. juli 2026

    Bli med på Friluftstrimmen tirsdag 1. september

    26. juli 2026

    Høy skogbrannfare – vær ekstra forsiktig

    24. juli 2026
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Kronikk

    – Derfor bør Agder fortsatt engasjere seg i TV-aksjonen

    By Gina Lund, statsforvalter i Agder og Helene Knutsen Fosso, fylkesaksjonsleder12. oktober 2025

    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Sammen åpner vi dører – derfor bør Agder fortsatt engasjere seg i TV-aksjonen

    Hver høst samles Norge om det som kalles verdens største dugnad, basert på antall kroner samlet inn og frivillige i drift. TV-aksjonen på NRK er ikke bare et TV-program, men en folkebevegelse som binder lokalsamfunn sammen, fra bøssebærere og bedrifter til kommuner og lag. I år går aksjonen til Atlas-alliansen, funksjonshemmedes egen paraplyorganisasjon, med mål om å åpne dører for mennesker med funksjonsnedsettelser som lever i krig og fattigdom.

    En døråpner i mørket

    Tenk deg at du er barn, og på grunn av din rullestol ikke får komme opp trappen til klasserommet. Eller at du mister synet i krigen, men aldri får behandling. Du har behov for å tjene penger til livets opphold, men ingen vil ansette deg. Dette er virkeligheten for millioner av mennesker. Hele 1,3 milliarder mennesker i verden har en funksjonsnedsettelse. I Palestina og Ukraina blir tusenvis skadet hver måned. Mange av dem er barn. 80 prosent av funksjonshemmede i verden lever i fattige land, og mange blir stående helt uten skolegang, helsehjelp og jobbmuligheter. Fordommer og mangel på tilrettelegging og hjelpemidler gjør det vanskelig å delta i samfunnet, gå på skole og jobbe. Det er ikke bare urettferdig, men også et enormt tap for samfunnet når ikke alle kan være med og vise hva de er gode for.

    Årets TV-aksjon handler om å åpne dører – til skoler, arbeidsliv og fellesskap. Vi åpner dørene til en fremtid hvoralle har mulighet til å delta og bidra. Pengene går til helt konkrete tiltak: skolebøker i punktskrift, rullestoler, proteser, rehabilitering, mental helsehjelp og støtte til lokale organisasjoner som selv kjemper for rettigheter og inkludering. TV-aksjonen 2025 vil bidra til varige endringer som gir økt livskvalitet, respekt og frihet og totalt vil 200 000 mennesker og deres familier få et bedre liv gjennom aksjonen.

    Hva er Atlas-alliansen?

    Atlas-alliansen består av Norges Blindeforbund, Funksjonshemmedes Fellesorganisasjon, Norsk Forbund for Utviklingshemmede, Norges Handikapforbund, Ryggmargsbrokk- og Hydrocephalusforeningen, Mental Helse Ungdom, Norges Døveforbund og Stiftelsen Signo.

    Åtte organisasjoner av og for funksjonshemmede, som vet hva som trengs. Alliansen bygger på prinsippet «ingenting om oss uten oss». Det betyr at hjelpen ikke bare gis til mennesker med funksjonsnedsettelser. Den gis gjennom deres egne organisasjoner i land i sør, slik at de kan stå opp for sine rettigheter i møte med myndigheter og samfunn.

    Hvorfor skal kommunene i Agder bry seg?

    Agder har lange tradisjoner for å stille opp når TV-aksjonen ringer på døra. Dugnadsånden gjør at idrettslag, skoler, trossamfunn, foreninger og bedrifter stiller opp for noe større enn seg selv. Når kommunene setter av ressurser, mobiliserer ansatte, inviterer lag og foreninger og legger til rette for lokale aktiviteter, sendes et tydelig signal: Vi tar globalt ansvar. I tillegg bygger TV-aksjonen fellesskap i en tid der mange føler på økt ensomhet, og med hensyn til å bygge opp under dugnadsånden som er en viktig del av den norske folkesjelen.

    For vi vet at lokalt engasjement gir ringvirkninger. Når barn og unge i Agder går med bøsse, lærer de hva solidaritet betyr i praksis. Når kommunene viser at de står bak, blir det lettere for bedrifter og frivilligheten å engasjere seg. Sammen skaper vi en kjede som rekker helt fra en bygd i Setesdal til en skole i Nepal eller et rehabiliteringssenter i Gaza.

    En dugnad som betyr noe

    TV-aksjonen er en kollektiv handling som viser hva vi får til når vi står sammen. Kommunene som mobiliserer, er med på å løfte mennesker ut av utenforskap. Hver krone bidrar til at noen kan reise seg fra sengen med en ny protese, at et barn kan lese sin første bok i punktskrift, eller at en ung kvinne får støtte etter å ha mistet alt i krigen.

    Agder har alltid vært kjent for sin dugnadsånd, og engasjementet er stort for TV-aksjonen. I år har blant annet studentene ved UiA arrangert løp for TV-aksjonen, i Lister-kommunene, Lindesnes, Kristiansand, Arendal og Grimstad samles lokalt næringsliv for å ringe sine kontakter for å samle inn penger, og Frivilligsentraler i mange kommuner gjør seg klare for å ønske bøssebærere velkomne.

    Søndag 19. oktober vil 100 000 bøssebærere banke på landets 2,5 millioner dører. Menneskemøtene som oppstår i døra er spesielt verdifulle. Bøssebærernes innsats handler også om å møte hverandre ansikt til ansikt, bygge fellesskap og skape eierskap til saken. Agder har fortsatt behov for at hundrevis av bøssebærere melder seg – vi inviterer Agders befolkning til å gå årets viktigste søndagstur 19. oktober – meld dere som bøssebærere via www.tvaksjonen.no. Og til dere som tar imotbøssebærerne hjemme eller blir oppringt fra ringedugnader: ta dem godt imot og vær med å støtte opp om årets TV-aksjon!

    Sammen åpner vi dører!

    Gina Lund,
    statsforvalter i Agder og leder av NRK TV-aksjonen Agders fylkesaksjonskomité

    Helene Knutsen Fosso,
    fylkesaksjonsleder for NRK TV-aksjonen Agder

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Gina Lund, statsforvalter i Agder og Helene Knutsen Fosso, fylkesaksjonsleder

    More Cases

    Kronikk 29. juli 2026

    – Bompenger er en moderne form for landeveisrøveri som må avskaffes

    Artikkel 24. juli 2026

    Høy skogbrannfare – vær ekstra forsiktig

    Brann og redning 21. juli 2026

    Gunstein Dalane (76) omkom i drukningsulykken

    Kronikk 21. juli 2026

    – Sammen er vi mindre aleine

    Nyhet 18. juli 2026

    Per Vetle Kals og Grisle Tore G.L. er norgesmestere!

    Fritid 17. juli 2026

    Vestøl Vel savner et stort anleggsrør

    Næringsliv 13. juli 2026

    Byggingen av Coop Extra er i gang på Brokelandsheia

    Kronikk 13. juli 2026

    Norge trenger strengere straffer for dyremishandling!

    Kronikk 13. juli 2026

    Når pengene flytter, følger arbeidsplassene etter

    Kommunale saker 10. juli 2026

    Morten fikk jobben som helse- og omsorgssjef

    Kommunale saker 10. juli 2026

    Hun blir ny organisasjonssjef i Gjerstad kommune

    Artikkel 9. juli 2026

    Oppslagstavler til kontor gir bedre oversikt i hverdagen

    Nyhet 9. juli 2026

    Gjerstad JFF får 50 000 av Statskog

    Helse 8. juli 2026

    13 ukrainske barn i vår region trenger et nytt hjem

    Fotball 7. juli 2026

    Se Norge – England i Torbjørnshall lørdag kveld

    Nyhet 4. juli 2026

    Per Vetle kusket inn 140 000 på Jarlsberg lørdag kveld

    Kronikk 3. juli 2026

    – Når vi satser på bredden, vinner hele Norge

    Kronikk 3. juli 2026

    – Det er sluttsummen på kassalappen som teller

    Fotball 2. juli 2026

    Se Norge-Brasil på storskjerm i Torbjørnshall

    Kommunale saker 30. juni 2026

    Ordførerangrep på Facebok

    Artikkel 29. juni 2026

    – Fjerning av skattefritak på hyttesalg er ingen god idé

    Fritid 27. juni 2026

    Dra på stolpejakt i Gjerstad

    Kronikk 25. juni 2026

    – Skattene må ned!

    Kronikk 24. juni 2026

    Sentraliseringen kveler hjørnesteinsbedriftene

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    – Bompenger er en moderne form for landeveisrøveri som må avskaffes

    29. juli 2026

    Bli med på Friluftstrimmen tirsdag 1. september

    26. juli 2026

    Høy skogbrannfare – vær ekstra forsiktig

    24. juli 2026
    This message is only visible to admins.
    Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
    Click to show error
    Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException
    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2026 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up