iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    Slik gikk det for Gjerstads jenter i Norway Cup

    30. juli 2025

    Bolighus på Sundebru totalskadd i brann

    29. juli 2025

    Skal sykle 140 kilometer for hånd

    28. juli 2025
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Å flytte E18 vil også få konsekvenser for Risørs satsing på Akland. Foto: Risør kommune
    Artikkel

    – Skal vi bare glemme næringslivet vi har lagt til rette for?

    By Rune Hagestrand8. april 2018

    Å flytte E18 vil også få konsekvenser for Risørs satsing på Akland. Foto: Risør kommune

    "Vi må ikke glemme at både Gjerstad og Risør har investert betydelig  i sine to næringsområder på Brokelandsheia og på Akland".
    -  Rune Hagestrand

    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Debatten om fremtidig E18 vekker engasjement blant innbyggerne i Risør og Gjerstad. Hvor den nye traséen til slutt blir lagt vil få betydelige konsekvenser, og jeg mener bestemt at en kystnær trasé i sum er svært negativt, både for Gjerstad og Risør.  Jeg ser kun én positiv effekt (for Risør) ved å flytte veien 4-5 km nærmere byen, at pendlere bosatt i Risør sentrum (ved 70 km/t i snitt) vil få ca. 4 minutter kortere avstand til E18.

    En moderne E18 blir i all hovedsak bygget for å korte ned avstanden på de lange strekningene gjennom landet vårt, i dette tilfellet fra Oslo til Stavanger.  Det er i betydelig mindre grad enn før lagt opp til at folk skal stoppe langs veien. Jeg har derfor ingen tro på at en ny trasé vil føre til at flere enn i dag velger å svinge av E18 ned til Risør, selv om avstanden reduseres fra 12 til 7 kilometer.
     

    Begrensninger for næringsutvikling
    Sentrale myndigheter har lagt klare restriksjoner på hva som kan etableres av næring langs norske hovedveier. Restriksjonene er bestemt bl.a. for ikke å utarme byene helt. Nettopp derfor er Brokelandsheia i en særstilling siden Gjerstad fikk etablert dette området i god tid før restriksjonene trådte i kraft.

    Hva med bedriftene på Akland?
    Victor Norman har tydeligvis ikke tillagt de etablerte virksomhetene på Akland stor verdi i sine vyer for fremtiden. Selv om industribedrifter ikke er så sårbare for beliggenhet som handels- og servicebedrifter er det en grunn til at de er etablert der de er i dag. Jeg antar at både Bjørn Stiansen og Jan Lindal vil kunne skrive under på dette. Vi må ikke glemme at både Gjerstad og Risør har investert stort i sine to næringsområder på Brokelandsheia og på Akland. Er det noen som tror at det blir enklere å tiltrekke seg interessenter på de to stedene om E18 flyttes?    

    En tung prosess
    Å velge nye traséer for vei og bane er en omfattende prosess. Jeg var for noen år siden med  i et møte der Statens Vegvesen skulle lage konseptvalgutredning for E18 som i dag går forbi Brokelandsheia. Da ble kystalternativet det nå er snakk om utredet, lagt ut på høring og senere forkastet.

    I den forbindelse stilte jeg spørsmålet om hvorfor det ikke like godt kunne utredes en variant via månen, som jeg anså som like urealistisk som et kystalternativ med broer over naturskjønne områder i Søndeledfjorden. Svaret var at alle tenkelige alternativer måtte utredes for å unngå senere kritikk. Etter å ha brukt mange millioner på utredningsarbeidet ble kystalternativet forkastet, av såvel politikere som fagfolk. Derfor bør vi ikke bruke nye ressurser på å utrede dette en gang til, men begrave kystalternativet en gang for alle.
     

    Da veien forbi Brokelandsheia ble bygget ble det samtidig holdt av areal til å utvide veien til 4-felt. Alt ligger derfor klart for å sette spaden i jorden, og få en fullverdig E18 til en langt lavere pris enn å måtte flytte tilbake til start.

    Vei og jernbane gir knutepunkt på Brokelandsheia
    Jeg er også overbevist om at vi får en ny stasjon på Brokelandsheia etter sammenkobling av Sørlandsbanen og Vestfoldbanen. Av hensyn til både frakt av mennesker og gods vil det være særdeles uklokt å ikke la veien ligge i nærheten av jernbanen.

    Er opplevelser mer verdt enn næringsutvikling og arbeidsplasser?
    Halvor Skåli mener i sitt siste innlegg tydeligvis at handels- og servicebedrifter er mindre verdt enn opplevelser/attraksjoner, som naturligvis Risør har mange av, spesielt på sommerstid.

    Det er riktig at Gjerstads tidligere hjørnesteinsbedrifter ikke lenger er det de var, men vi har på Brokelandsheia fått til noe nytt for å kompensere for tapte industriarbeidsplasser. Dette må vi verne om og bidra til å utvikle, ikke sparke bein under. Opplevelser har vi i begge kommuner, men vi kan ikke leve av disse alene. Vi kan gjerne drømme om nye etableringer langs en ny E18, men om vi med dette gir blaffen i de som allerede har investert og satset både på Brokelandsheia og på Akland er vi på helt ville veier!  

    Kort oppsummert:
    Gjerstad har alt å tape og ingenting å vinne på at E18 blir lagt nærmere kysten utenom Brokelandsheia, innbyggere i Risør sentrum tjener 4 minutter i reisetid. Utover dette anser jeg en flytting av veien ut mot kysten som et rent tapsprosjekt for begge kommunene.
     

    Rune Hagestrand.

     

    Leserinnlegg Lokal Nyhet Politikk
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Rune Hagestrand
    • Website

    More Cases

    Artikkel 7. juli 2025

    Norsk Tipping har gjort det igjen

    Artikkel 11. juni 2025

    Hvordan oppnå optimal isolasjon og energieffektivitet i hjemmet

    Artikkel 30. mai 2025

    Si farvel til ujevne plener: Hvordan hagemaskiner håndterer utfordrende plener

    Artikkel 26. mai 2025

    Husk å sende inn dine maibilder innen lørdag

    Artikkel 26. mai 2025

    Nettkasinoer og Norge i 2025: Mellom DNS-blokkering og lisensdebatt

    Artikkel 23. mai 2025

    Vanlige feil på EU-kontroll i Norge – og hvilke bildeler du bør sjekke først

    Artikkel 16. mai 2025

    Nå er våren her – møt den nye årstiden med flotte sommersko

    Artikkel 5. februar 2025

    Skap sterke lokale forbindelser med skreddersydde profilprodukter

    Artikkel 23. desember 2024

    Irske puber – et viktig kulturinnslag verden over

    Artikkel 19. desember 2024

    Hva du bør vite om inkasso

    Artikkel 18. desember 2024

    Blir det deg som skyter blinkskuddet i desember?

    Artikkel 16. desember 2024

    Hvordan velge riktige dører og vinduer til hjemmet ditt

    Artikkel 14. desember 2024

    Så mye tjener journalistene i Aust Agder Blad

    Artikkel 10. desember 2024

    Agder Sparebank har åpnet for Apple Pay

    Artikkel 18. november 2024

    Utforsk GR221 Mallorca for vandring og naturopplevelser

    Artikkel 18. november 2024

    Transformasjonen med skyvedørterrasse

    Artikkel 6. november 2024

    Årets «Før i tida» snart i handelen

    Artikkel 8. oktober 2024

    20. oktober: Årets TV-aksjon går til Barnekreftforeningen

    Artikkel 25. september 2024

    Hvem fortjener kulturprisen i Gjerstad for 2024?

    Artikkel 12. september 2024

    Folkemøte: – Er det en menneskerett å få bo hvor man vil når man blir pleietrengende?

    Artikkel 8. september 2024

    Hvordan velge riktige firmagaver for effektiv markedsføring

    Artikkel 22. august 2024

    Brokelandsheiadagene: Nye matutstillere kommer

    Artikkel 15. august 2024

    Høyres fire løfter til skolestartere

    Artikkel 19. juli 2024

    Slik går du aldri glipp av en Manchester United-kamp

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    Slik gikk det for Gjerstads jenter i Norway Cup

    30. juli 2025

    Bolighus på Sundebru totalskadd i brann

    29. juli 2025

    Skal sykle 140 kilometer for hånd

    28. juli 2025
    6,207

    Lokal nettavis for Gjerstad i Agder. Vi har fokus på nyhetsstoff for gjersdølinger ute og hjemme, og muligens også for noen andre :-)

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/det-brenner-i-ovrebygda-onsdag-kveld/ ... See MoreSee Less

    Det brenner i øvrebygda onsdag kveld - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Etter kraftig lyn og tordenvær i Gjerstad onsdag kveld står skogen ved Kongsfjell, nord for Vevstad, i brann. Det er observert tydelig røyk og flammer fra lang avstand. Brannvesenet er varslet.
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/brannskiller-hindret-spredning-av-boligbrann/ ... See MoreSee Less

    Brannskiller hindret spredning av boligbrann - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Heldigvis kom ingen til skade i brannen i det kommunale leilighetskomplekset ved Kamperhaug mandag formiddag. I etterkant viser det seg at kommunen hadde sikret boligene ekstra godt mot brannspredning...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/formuesskatten-rammer-norske-arbeidsplasser/ ... See MoreSee Less

    Formuesskatten rammer norske arbeidsplasser - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Den politiske risikoen i Norge er blitt så høy at investorer begynner å miste tilliten til stabiliteten i landet. De som tidligere så på Norge som et trygt og forutsigbart land, må nå gjøre po...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    2 weeks ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/nm-solv-og-125-000-til-grisle-tore-g-l/ ... See MoreSee Less

    NM-sølv og 125 000 til Grisle Tore G.L. - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Per Vetle Kals stilte til start i NM Åpen klasse for kaldblodshester med ambisjoner for sin stallhest Grisle Tore G.L. Brenne Borken og Tangen Borken de store favorittene i løpet. Tangen Borken var ...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    2 weeks ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/rokne-bliss-med-kruttsterk-seier-pa-sorlandet/ ... See MoreSee Less

    Rokne Bliss med kruttsterk seier på Sørlandet - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Per Vetle Kals tok en ny seier fredag kveld. På Sørlandet Travpark var det ingen som klarte å stå imot Rokne Bliss som leverte varene til fulle. En av de sterkeste konkurrentene, Ry Tora ga Rokne ...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2025 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up