iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    Slik gikk det for Gjerstads jenter i Norway Cup

    30. juli 2025

    Bolighus på Sundebru totalskadd i brann

    29. juli 2025

    Skal sykle 140 kilometer for hånd

    28. juli 2025
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Fredrik Hafredal svarer pensjonerte lærere i Gjerstad
    Artikkel

    – Om skolestruktur – fakta og beslutningsgrunnlag

    By Rune Hagestrand4. desember 2017

    Fredrik Hafredal svarer pensjonerte lærere i Gjerstad

    " - Dersom det blir nye runder nå, frykter jeg negative konsekvenser for Gjerstad kommunes omdømme blant tilbydere i fremtiden."
    Fredrik Hafredal.

    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Skolestruktur – fakta og beslutningsgrunnlag
    Det blir påstått i et innlegg fra flere pensjonerte lærere at saken om skolestruktur er fattet på sviktende eller feilaktig grunnlag, og at saksfremstillingen fra kommunens administrasjon er svak. Heldigvis for innbyggerne i Gjerstad – og for så vidt i landet ellers – har vi i Norge et lovbestemt prinsipp om offentlighet og innsyn i offentlige dokumenter. Saksdokumenter og protokoller i denne saken er derfor tilgjengelige på kommunens internettsider, og kan fritt leses av alle som vil.

     

    Feil eller manglende premisser
    Vedtaket om skolestruktur ble gjort i kommunestyret 18.2.16, i sak 16/16. Den første grunnen til at lærerne mener at saken er gjort på feilaktig grunnlag oppgis å være at opplysningene om eksisterende gymnastikksal er for liten, ikke er tatt med. I saksfremstillingen fra administrasjonen kommer det frem at rektor ved Gjerstad skole foreslår en to-trinns utbygging, der Gjerstad skole flyttes i andre byggetrinn. Dette for å «få anledning til å bygge idrettshall, eller utvide gymsalen» (side 47).  I vedlegget «Gjerstad Kommune, Skolestrukturutredning 2015» kan man også i punkt 13.5 «Kroppsøving; innendørs aktivitet» lese at «Det kan bli en utfordring å få gjennomført gym med økt elevantall, slik som alle endringsalternativene vil medføre. Spesielt vil det kunne bli en utfordring med en 1-10- skole på Abel..» (side 34).

    At dette var ukjent for politikerne når vedtaket ble gjort, finner jeg derfor lite sannsynlig. Det ble da også vedtatt å utrede hallen i samme sak. For oss som var til stede under kommunestyrets behandling av saken, var dette også en klar forutsetning dersom alternativ 5b ble vedtatt.

     

    Økonomi og andre investeringer
    Det neste ankepunktet for lærerne er økonomi. Det mener jeg Rådmannen og Økonomisjefen har svart godt for, og lar det ligge her. Det blir videre påstått at det ikke er tatt høyde for investeringer i inventar, IKT eller renhold. I saksfremstillingen som nå foreligger er det satt av kr 1 500 000 til inventar og kr 120 000 til IKT-infrastruktur. Renhold er ikke beskrevet særskilt. Renhold er en stor del av driftskostnadene og investeringsbehovet til dette bør kunne ses i sammenheng med skolens eksisterende utstyr eller investeringsbehov. Også dette argumentet mener jeg dermed faller.

     

    Etterbruk og lærernorm
    Det neste argumentet er at det ikke er skrevet noe om etterbruk av dagens skoler. Til det er det bare å henvise til avsnittet «Etterbruk av bygningsmassen på Gjerstad skole og Fiane skole» i Rådmannens utredning. Der er det både tenkt og skrevet om dette.

    Minimumsnormen for lærere ble vedtatt i budsjettforliket på Stortinget for noen uker siden. Lærerne har forståelse for at dette ikke er tatt med i vurderingene – det skulle da også bare mangle. Man kan ikke utrede alle fremtidige vedtak før en beslutning tas.

     

    Synsing og ubesvarte spørsmål
    Så dette med synsing og ubesvarte spørsmål. I beste fall bedriver innleggets forfattere like mye synsing som rådmannen, etter min mening. Som vist i dette innlegget er flere av punktene beskrevet allerede i februar i 2016. Det lønner seg å lese leksene sine. Bare fordi man er uenig, betyr ikke det at man driver med synsing.

    De ubesvarte spørsmålene er også besvart. Utearealet er innenfor offentlige anbefalinger. Parkering under hallen er mer enn nok til ny lærerstab og hvem andre i Gjerstad har tilgjengelig parkeringshus? Mer praktisk enn det blir det vel ikke? Ved større arrangementer må det organiseres som man f.eks gjør på 17. mai. Bussene klarer helt sikkert å snu uten at jeg eller andre trenger å legge oss opp i det.

    Når det gjelder E-18 er dette en problemstilling som kommer i fremtiden. Dersom skolestrukturen er lagt når dette blir en realitet, tror jeg kommunen har mye sterkere kort på hånden når man eventuelt må avgi areal. I orienteringen fra Nye Veier i kommunestyret 23.11.2017, ble det sagt at mandatet til selskapet blant annet er å være innovativ. Det finnes helt sikkert måter å bygge vei på i dag som kan gi fordeler til skolen. Tenk bare på hvilke utearealer vi ville få dersom veistubben forbi skolen ble lagt under lokk? Dette gjorde man eksempelvis på E-18 fra Bjørndalssletta til Lundsbrua i Kristiansand for noen år siden. Resultatet har blitt et flott uteområde som for alltid vil tjene som grøntareal for beboere og innbyggere langs den trafikkerte strekningen.

     

    Omdømmerisiko
    Dersom det blir nye runder nå, frykter jeg negative konsekvenser for Gjerstad kommunes omdømme blant tilbydere i fremtiden. Hvordan vil tilbydere prise sine anbud i fremtiden, gitt denne erfaringen om at kommunen aldri klarer å bestemme seg? Vil de i det hele tatt gi inn tilbud?

    Saken er godt utredet og vel belyst. Det er politikernes plikt å gjennomføre vedtak til beste for bygdas innbyggere og fremtid.

     

    Fredrik Hafredal

    Leserinnlegg Politikk
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Rune Hagestrand
    • Website

    More Cases

    Artikkel 7. juli 2025

    Norsk Tipping har gjort det igjen

    Artikkel 11. juni 2025

    Hvordan oppnå optimal isolasjon og energieffektivitet i hjemmet

    Artikkel 30. mai 2025

    Si farvel til ujevne plener: Hvordan hagemaskiner håndterer utfordrende plener

    Artikkel 26. mai 2025

    Husk å sende inn dine maibilder innen lørdag

    Artikkel 26. mai 2025

    Nettkasinoer og Norge i 2025: Mellom DNS-blokkering og lisensdebatt

    Artikkel 23. mai 2025

    Vanlige feil på EU-kontroll i Norge – og hvilke bildeler du bør sjekke først

    Artikkel 16. mai 2025

    Nå er våren her – møt den nye årstiden med flotte sommersko

    Artikkel 5. februar 2025

    Skap sterke lokale forbindelser med skreddersydde profilprodukter

    Artikkel 23. desember 2024

    Irske puber – et viktig kulturinnslag verden over

    Artikkel 19. desember 2024

    Hva du bør vite om inkasso

    Artikkel 18. desember 2024

    Blir det deg som skyter blinkskuddet i desember?

    Artikkel 16. desember 2024

    Hvordan velge riktige dører og vinduer til hjemmet ditt

    Artikkel 14. desember 2024

    Så mye tjener journalistene i Aust Agder Blad

    Artikkel 10. desember 2024

    Agder Sparebank har åpnet for Apple Pay

    Artikkel 18. november 2024

    Utforsk GR221 Mallorca for vandring og naturopplevelser

    Artikkel 18. november 2024

    Transformasjonen med skyvedørterrasse

    Artikkel 6. november 2024

    Årets «Før i tida» snart i handelen

    Artikkel 8. oktober 2024

    20. oktober: Årets TV-aksjon går til Barnekreftforeningen

    Artikkel 25. september 2024

    Hvem fortjener kulturprisen i Gjerstad for 2024?

    Artikkel 12. september 2024

    Folkemøte: – Er det en menneskerett å få bo hvor man vil når man blir pleietrengende?

    Artikkel 8. september 2024

    Hvordan velge riktige firmagaver for effektiv markedsføring

    Artikkel 22. august 2024

    Brokelandsheiadagene: Nye matutstillere kommer

    Artikkel 15. august 2024

    Høyres fire løfter til skolestartere

    Artikkel 19. juli 2024

    Slik går du aldri glipp av en Manchester United-kamp

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    Slik gikk det for Gjerstads jenter i Norway Cup

    30. juli 2025

    Bolighus på Sundebru totalskadd i brann

    29. juli 2025

    Skal sykle 140 kilometer for hånd

    28. juli 2025
    6,207

    Lokal nettavis for Gjerstad i Agder. Vi har fokus på nyhetsstoff for gjersdølinger ute og hjemme, og muligens også for noen andre :-)

    igjerstad.no

    7 days ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/det-brenner-i-ovrebygda-onsdag-kveld/ ... See MoreSee Less

    Det brenner i øvrebygda onsdag kveld - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Etter kraftig lyn og tordenvær i Gjerstad onsdag kveld står skogen ved Kongsfjell, nord for Vevstad, i brann. Det er observert tydelig røyk og flammer fra lang avstand. Brannvesenet er varslet.
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/brannskiller-hindret-spredning-av-boligbrann/ ... See MoreSee Less

    Brannskiller hindret spredning av boligbrann - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Heldigvis kom ingen til skade i brannen i det kommunale leilighetskomplekset ved Kamperhaug mandag formiddag. I etterkant viser det seg at kommunen hadde sikret boligene ekstra godt mot brannspredning...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/formuesskatten-rammer-norske-arbeidsplasser/ ... See MoreSee Less

    Formuesskatten rammer norske arbeidsplasser - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Den politiske risikoen i Norge er blitt så høy at investorer begynner å miste tilliten til stabiliteten i landet. De som tidligere så på Norge som et trygt og forutsigbart land, må nå gjøre po...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    2 weeks ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/nm-solv-og-125-000-til-grisle-tore-g-l/ ... See MoreSee Less

    NM-sølv og 125 000 til Grisle Tore G.L. - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Per Vetle Kals stilte til start i NM Åpen klasse for kaldblodshester med ambisjoner for sin stallhest Grisle Tore G.L. Brenne Borken og Tangen Borken de store favorittene i løpet. Tangen Borken var ...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    2 weeks ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/rokne-bliss-med-kruttsterk-seier-pa-sorlandet/ ... See MoreSee Less

    Rokne Bliss med kruttsterk seier på Sørlandet - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Per Vetle Kals tok en ny seier fredag kveld. På Sørlandet Travpark var det ingen som klarte å stå imot Rokne Bliss som leverte varene til fulle. En av de sterkeste konkurrentene, Ry Tora ga Rokne ...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2025 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up