iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    Grisle Tore G.L. vant på Bjerke Travbane

    18. februar 2026

    Horg Faxen årsdebuterte med seier

    18. februar 2026

    Bilbrann på Brokelandsheia

    18. februar 2026
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    En gruppe pensjonerte lærere er motstandere av ny skolestruktur i Gjerstad
    Artikkel

    – Ny skolestruktur i Gjerstad – basert på faktaopplysninger?

    By Rune Hagestrand28. november 2017

    En gruppe pensjonerte lærere er motstandere av ny skolestruktur i Gjerstad

    "- Det må nærmest sees på som en plikt for et folkevalgt organ å omgjøre vedtak som er fattet på sviktende grunnlag"
     

    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Torsdag 23. november skulle Gjerstad kommunestyre behandle sak om finansiering av ny felles skole og bygging av flerbrukshall. Saken ble utsatt på grunn av manglende saksopplysninger. Dette har vi stor forståelse for. Hele sakskomplekset bærer preg av mangelfull saksbehandling basert på noen udiskutable fakta, noen svært diskutable «fakta» og en mengde antagelser og synsing fra rådmannens side.

    Ufullstendig saksbehandling
    Rådmannen er i sin saksbehandling nøye med å understreke at nåværende sak ikke gjelder vedtak om ny skolestruktur. Dette er avgjort, understreker rådmannen. Til det er å si at et hvert vedtak i et offentlig organ gjelder til et nytt fattes, og en sak kan tas opp på nytt når det viser seg at vedtaket er basert på sviktende grunnlag eller at noen vesentlige saksopplysninger er kommet til. Det må nærmest sees på som en plikt for et folkevalgt organ å omgjøre vedtak som er fattet på sviktende grunnlag. Da kommunestyret fattet sitt skolestrukturvedtak i februar 2016 var ikke opplysningene om at eksisterende gymsal var for liten tatt med, og at det var nødvendig med to gymsaler for å drifte en så stor skole. Det kan derfor synes som om vedtaket i 2016 ble fattet på feil premisser, eller på manglende premisser.

    Økonomi
    Det kan ikke være tvil om at bygging av nytt skolebygg og ny hall vil være svært belastende for kommunens økonomi. Nye låneopptak vil gi økte rente- og avdrag på 8 666 000. Disse midlene må trekkes ut av budsjettet før enhetene får sine rammebeløp, i tillegg til andre rente- og avdragskostnader.. Det er beregnet at skolesektoren skal reduseres med 4 mill., resten må tas fra de andre enhetene. Det vil bety redusert tjenestenivå i alle enheter, på ca. 4,6 mill. Det er ikke bare skolen som må redusere driften!

    Det foreligger ingen tall på kostnader til investering til inventar, IKT eller renhold (dette vil komme i 2019-budsjettet). Det er ikke gjort noen beregninger på framtidige driftskostnader på flerbrukshallen. Det er ikke tenkt en tanke (i hvert fall ikke skriftlig) på etterbruk av de to skolene som skal nedlegges. Her vil det komme kostnader. Noen tror kanskje at her vil en kunne tjene penger ved å selge områdene. Det er nokså naivt (til hvem og til hvilken pris?). Det er ikke gjort noen tanker om (og det er forståelig) av hva den vedtatte nye minimumslærernormen vil bety for Gjerstadskolen. Normen sier minimum 16/20 elever pr. lærer. Det er altså store mangler på utredning basert på rent faktiske forhold.

    Synsing
    Det er mye synsing. Det sies at vi må bygge skole for framtida. Hva betyr det? Framtida er noe vi som innbyggere skal være med å skape. Særlig tilligger det våre valgte representanter å forsøke å skape den framtida for bygda vår som vi ønsker, ikke bare passivt tilpasse seg en tenkt og kanskje uønsket utvikling. Ønsker vi vekst i bygda må vi ha en skolestruktur som legger til rette for det. Rådmannen skriver at ny skolestruktur fremmer pedagogisk faglig kvalitet og pedagogisk mangfold. Dette er i beste fall synsing. Forskningsmiljøene er i aller høyeste grad uenig om hva som er best – de store skoleenhetene eller de små. Mange mener små enheter, nærskolene, er best. Det er ikke for ingenting at skolenedleggelser ofte er blitt fulgt av etablering av privatskoler. Dette svekker den offentlige skolen. Det er i hvert fall vanskelig å forstå at den faglige kvalitet og pedagogisk mangfold skal styrkes med en reduksjon av skolebudsjettene på 4 mill. Det betyr 6 til 7 lærerstillinger som kuttes for å øke kvalitet og mangfold!!

     

    Ubesvarte spørsmål
    Utearealet ved Abel ungdomsskole er lite når det kommer minst 150 nye elever, og den trange og solfattige tomta skal bebygges både med skolebygg og flerbrukshall. Det er kanskje tenkt å gjøre som i Kragerø. Der har elevene på den store barneskolen frikvarter til ulike tidspunkter for å få plass ute. Hva med parkering for ansatte og for besøkende ved arrangement? Det skal visstnok ble parkering under flerbrukshallen, men er det nok og er det praktisk? Hva med stopp for bussene? Det er tegnet en liten holdeplass, men her vil 5-6 busser kommer samtidig for å ta med eller slippe av et mylder av unger. Er dette gjennomtenkt? Hvor skal bussene snu?  Hva med ny utvidet E-18? Hvilken betydning har en utvidelse til 4 felt i en nær framtid for skoleområdet? En vet at i 2019 vil det bli vedtatt en korridor langs med nåværende trasé, noe som kan påvirke skoletomtområdet.

     

    Flere spørsmål kunne stilles. Det kan ikke være tvil om at i denne saken er det for mange ubesvarte spørsmål, for mange utredninger som ikke er gjennomført og for mange tvilsomme synsinger til at det er forsvarlig å fatte endelige vedtak både om bygging av skole og bygging av flerbrukshall nå.

     

    Denne saken fortjener og krever grundig og skikkelig saksbehandling. Kommunestyret må forlange det!

     

    Reidar Knutsen                               Anne Mesel Homdrom                                 Tormod Sødal

    Liv Vevstad                                     Ole Jacob Røren                                           Kjell Aanonsen

    Alf Schibstad                                   Sigrid Schibstad                                            Jan Olav Olsen

    Bjørg Rognli Olsen                          Helga Pettersen                                            Egil Trondal

    Sigrid Romseland                            Turid Markseth                                              Kirsten Valle

    Leserinnlegg Politikk
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Rune Hagestrand
    • Website

    More Cases

    Artikkel 30. januar 2026

    Digital vekst i distrikts-Norge: Hvorfor one.coms nye nettside er viktig for lokale bedrifter

    Artikkel 19. januar 2026

    Agder Sparebank introduserer mikrosparing

    Artikkel 18. desember 2025

    Alt du trenger å vite om gjerder til eiendommen din

    Artikkel 4. desember 2025

    Næringssjefer fra hele Agder besøkte Gjerstad og Risør

    Artikkel 12. november 2025

    Forstoppelse | Hvorfor oppstår det – og hva kan du selv gjøre?

    Artikkel 3. november 2025

    Bokostnadsindeks: Gunstig å bo i Gjerstad

    Artikkel 31. oktober 2025

    Tilbyr studie i montering og installasjon av solkraftanlegg

    Artikkel 30. oktober 2025

    Så mye billigere ble Norgespris i oktober i Gjerstad

    Artikkel 18. oktober 2025

    Sammen om å utvikle jakt og jaktskyteferdigheter.

    Artikkel 10. oktober 2025

    – Alle barn fortjener en trygg hjemmebane

    Artikkel 9. oktober 2025

    – Hjelpen kommer for sent

    Artikkel 26. september 2025

    Husk fotokonkurransen for september

    Artikkel 3. august 2025

    Meninger: Arvesynden

    Artikkel 31. juli 2025

    Kjøpeguide – Hvordan velge riktige bremseklosser for bilen din

    Artikkel 7. juli 2025

    Norsk Tipping har gjort det igjen

    Artikkel 11. juni 2025

    Hvordan oppnå optimal isolasjon og energieffektivitet i hjemmet

    Artikkel 30. mai 2025

    Si farvel til ujevne plener: Hvordan hagemaskiner håndterer utfordrende plener

    Artikkel 26. mai 2025

    Husk å sende inn dine maibilder innen lørdag

    Artikkel 26. mai 2025

    Nettkasinoer og Norge i 2025: Mellom DNS-blokkering og lisensdebatt

    Artikkel 23. mai 2025

    Vanlige feil på EU-kontroll i Norge – og hvilke bildeler du bør sjekke først

    Artikkel 16. mai 2025

    Nå er våren her – møt den nye årstiden med flotte sommersko

    Artikkel 5. februar 2025

    Skap sterke lokale forbindelser med skreddersydde profilprodukter

    Artikkel 23. desember 2024

    Irske puber – et viktig kulturinnslag verden over

    Artikkel 19. desember 2024

    Hva du bør vite om inkasso

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    Grisle Tore G.L. vant på Bjerke Travbane

    18. februar 2026

    Horg Faxen årsdebuterte med seier

    18. februar 2026

    Bilbrann på Brokelandsheia

    18. februar 2026
    6,306

    Lokal nettavis for Gjerstad i Agder. Vi har fokus på nyhetsstoff for gjersdølinger ute og hjemme, og muligens også for noen andre :-)

    igjerstad.no

    6 days ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/nabovenn-sammen-gjor-vi-ensomheten-mindre/ ... See MoreSee Less

    Nabovenn – sammen gjør vi ensomheten mindre - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Agder fylkeskommune går i bresjen for den nasjonale kampanjen «Nabovenn» for å sette fokus på utfordringene ensomhet fører med seg. Én av fem har få eller ingen å snakke med. Verdens helseorg...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    6 days ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/sok-barnehageplass-innen-1-mars/ ... See MoreSee Less

    Søk barnehageplass innen 1. mars - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Lovfestet rett til plass i hovedopptaket: Barnet har ikke barnehageplass. Du har søkt barnehageplass innen fristen 1. mars 2026 Barnet fyller ett år innen 30. november 2025. Retten til plass inntrer...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/gil-tok-flere-medaljer-i-km/ ... See MoreSee Less

    GILs skiskyttere tok flere medaljer i KM - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    De siste to helgene har skiskytterne i GIL prestert veldig godt i flere konkurranser. Forrige helg var det Kvalfoss-sprinten i Holmenkollen. Dette er et renn for 12- til 16-åringer. Gjerstad stilte m...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    2 weeks ago

    igjerstad.no
    Storseier til Per Vetle Kals lørdag kveld.igjerstad.no/vant-70-000-med-lh-cepheus/ ... See MoreSee Less

    Photo

    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    2 weeks ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/lasse-b-r-vant-sikkert-pa-sorlandet/ ... See MoreSee Less

    Lasse B.R. vant sikkert på Sørlandet - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Per Vetle Kals tok en ny seier med Lasse B.R. fredag kveld. i V65-1 på Sørlandet Travpark overtok Lasse B.R. teten etter 700 meter. Derfra så han seg ikke tilbake, og vant løpet på enkleste vis. ...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2026 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up