iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    Nyåpning av Eurospar Brokelandsheia på onsdag

    31. mai 2025

    Mandag er det åpen dag på Møteplassen

    31. mai 2025

    Si farvel til ujevne plener: Hvordan hagemaskiner håndterer utfordrende plener

    30. mai 2025
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Artikkel

    Stien Vestøl – Mo er blitt sykkelvei

    By Rune Hagestrand13. juni 2016

    Selv om det foreløpig ikke ser ut til å bli en kommunesammenslåing mellom Gjerstad og Vegårshei blir kommunikasjonen mellom de to kommunene bedre enn før.

    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Grendelaget Vestøl Vel Vestølmarka Turløyper, Gjerstad har nå oppgradert stien fra enden av skogsbilvegen i Myrkjerr på Vestøl til Hundsvann Her kommer skogbilvegen ca 2,5 km inn fra Mo på Vegårshei. Stubben som er oppgradert er ca 1,3 km lang og  benyttes av syklister på lange treningsturer i nabokommunene. Stien har krysset flere bekker, noe myr og her er det nå lagt rør og drenert slik at sykkelturen blir greiere. Har en moderne sykkel og god form sykler en nå turen her uten å være av sykkelen. Rundturen ut Gjerstadveien, opp Lia Gryting og Vegårshei, drøye 5 mil sykler en nå på drøye 2 timer avhengig av form. Andre rundturer er også aktuelle.

    Olav Trydal fra Trydal Maskin har stått for arbeidet sammen med dugnadshjelp fra Grendelaget. Med stor gravemaskin og dyktig maskinfører gjør en utrolig raskt mye godt arbeid. Det er blitt en fin sykkelvei og det er også bygd ny bru der trasen krysser Vestølelva. Det vil seinere bli gruslagt med lett dumper på strekningene hvor det er behov, sier en fornøyd Jostein Vestøl i en pressemelding.

    Takker for økonomisk støtte.
    Sparebanken SØR har igjen støttet Grendelaget med midler, nå 25.000,- til dette tiltaket. Banksjef Per Arve Øyen sier at banken  satser for tiden på sykkelsporten og bidrar med dette til bedre treningsforhold for våre lokale unge dyktige syklister. Jostein Vestøl fra Grendelaget sier det er også flere seniorer som benytter traseen her på sine treningsturer. På rundturen får en også med seg noe av det fineste kulturlandskapet på Agder.

    Aust Agder Fylkeskommune har også støttet prosjektet med 10.000,- og det er disponert noe egne midler samt dugnad og andre gaver. Grunneierne Øyvind Westøl og Gunnar Markset har gitt fri grunn og noen tre som måtte fjernes.  Jostein Vestøl er takknemlig og glad for alle bidrag som har gjort dette mulig.

    Til virksomheten fra etableringen i1998 – dd er det mottatt og benyttet tilsammen 829.899,- i støtte. Det er utført 7109 dugnadstimer. Gjerstad Kommune, Aust Agder Fylkeskommune, Fylkesmannen i Aust Agder, Norsk Tipping og Gjerstad Sparebank har bidratt med midler til drift, prosjekter og vedlikehold.

    Sparebanken SØR har til sammen bidratt med 355.000,- i prosjektstøtte og løypepenger. Nå er vi inne i tredje 3 årsperiode med SØR avtale om midler til oppkjøring av skiløyper og vedlikehold av løypenettet mellom Vestøl og Kleivvann.  Private og andre bidrar betydelig hvert år med gaver og/eller dugnad. 67 øre av hver brukte krone er dugnad eller gave

    Historisk sti
    Det  var det flere gangveier over til Mo på Vegårshei, men traseen her om Hundsvann var nok mest brukt. Vinterstid var det i en periode vanlig at presten tok denne veien  over til Vegårshei. Det fortelles om ei julehelg Hans Mathias Abel, prest her fra 1786 – 1803, skulle til Vegårshei på julemesse. Han passerte Vestøl, men på grunn av stort snøfall rakk han kun fram til Mo. Der overnattet han til 2. juledag. Da la han i veg med trug på isen på Fjorden med en skiløper på hver side som støtte. Det var naturligvis ingen som hadde kommet fram til messe. Lars Kjøgersen hadde den dagen avtalt vielse med Knud Skedesmoes datter Kari og  Abel sa: « Et løfte en er gjeld». Han lot seg ikke stoppe.

    Litt om Grendelaget og turområdet
    Grendelaget Vestøl Vel Vestølmarka Turløyper er registrert i enhets – / frivillighetsregisteret og deltar i grasrotandelen . Formålet er å bidra til ett livskraftig grendesamfunn med ett trygt og bovennlig miljø på Vestøl. Turløypene er opprinnelig ett nærmiljøanlegg og er med i kommunens plan for Idrett, fysisk aktivitet og friluftsanlegg. De første 10 årene med turløyper hadde 3253 notert sitt besøk i Hukboka og 63 ungdommer fordelt på 12 grupper hadde overnatta der.

    Fakta om dette og andre prosjekter i nærområdet:

    • 1998 Forprosjekt, vegen til Mo. Skaffet fri grunn og vegmidler.
    • 2000 Turløypa med kart, skilting, infotavler og Gapahuken ferdig.
    • 2000 Vegen gjennom Grenda opprusta av private. Deler av vegmidlene brukt.
    • 2002 Kvenna med spontak ferdig.
    • 2002 Badeplassen ved Tjennmellom og området rundt pusset opp.
    • 2003 Steingjerdet og kulturlandskapet rydda fram og klargjort til beiting.
    • 2004 Hekkentjenndammen ferdig restaurert.
    • 2008 Bredbånd framført (interkommunalt prosjekt).
    • 2008 Høybua på Åsmyra med kvovetak ferdig.
    • 2009 Telenor åpnet basestasjon GSM. Grendelaget og Kommunen var pådrivere.
    • 2009 Agder Energi monterte ny høgspentlinje (både stolper og kabler).
    • 2000 – dd Samarbeid med Idrettslaget om oppkjøring av skiløyper
    • 2009 – dd Samarbeide med Sparebanken SØR om løyper/skiløyper
    • 1996 – 2013 2,7 km av Vestølvegen rustet opp av Gjerstad kommune.
    • 2013 Merket og beskrevet rundløyper- Krigsminnestien, Markset, Eldsteheia og Helleren.
    • 2014 Bispevegen mellom Vegvisaren og Katerås i Åmli merket og skiltet av Havrefjell Turlag / Gjerstad Historielag.
    • 2014 Turløypa utvides og nytt løypekart lages.
    • 2014 Telenor bygget ny basestasjon for 4 G, 900 MHz og1800 MHz.
    • 2016 Bygget sykkelvei Vestøl – Mo
    • 2016 Friluftsrådet SØR med nytt turkart og turguide for Gjerstad.
    • 2016 – Gjerstad Idrettslag planlegger lysløype og skiskytterarena.

    Les mer om mulige turer på : https://www.gjh.no/om-historielaget/historiske-turer-

     

    Kultur Lokal Nyhet
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Rune Hagestrand
    • Website

    More Cases

    Artikkel 30. mai 2025

    Si farvel til ujevne plener: Hvordan hagemaskiner håndterer utfordrende plener

    Artikkel 26. mai 2025

    Husk å sende inn dine maibilder innen lørdag

    Artikkel 26. mai 2025

    Nettkasinoer og Norge i 2025: Mellom DNS-blokkering og lisensdebatt

    Artikkel 23. mai 2025

    Vanlige feil på EU-kontroll i Norge – og hvilke bildeler du bør sjekke først

    Artikkel 16. mai 2025

    Nå er våren her – møt den nye årstiden med flotte sommersko

    Artikkel 5. februar 2025

    Skap sterke lokale forbindelser med skreddersydde profilprodukter

    Artikkel 23. desember 2024

    Irske puber – et viktig kulturinnslag verden over

    Artikkel 19. desember 2024

    Hva du bør vite om inkasso

    Artikkel 18. desember 2024

    Blir det deg som skyter blinkskuddet i desember?

    Artikkel 16. desember 2024

    Hvordan velge riktige dører og vinduer til hjemmet ditt

    Artikkel 14. desember 2024

    Så mye tjener journalistene i Aust Agder Blad

    Artikkel 10. desember 2024

    Agder Sparebank har åpnet for Apple Pay

    Artikkel 18. november 2024

    Utforsk GR221 Mallorca for vandring og naturopplevelser

    Artikkel 18. november 2024

    Transformasjonen med skyvedørterrasse

    Artikkel 6. november 2024

    Årets «Før i tida» snart i handelen

    Artikkel 8. oktober 2024

    20. oktober: Årets TV-aksjon går til Barnekreftforeningen

    Artikkel 25. september 2024

    Hvem fortjener kulturprisen i Gjerstad for 2024?

    Artikkel 12. september 2024

    Folkemøte: – Er det en menneskerett å få bo hvor man vil når man blir pleietrengende?

    Artikkel 8. september 2024

    Hvordan velge riktige firmagaver for effektiv markedsføring

    Artikkel 22. august 2024

    Brokelandsheiadagene: Nye matutstillere kommer

    Artikkel 15. august 2024

    Høyres fire løfter til skolestartere

    Artikkel 19. juli 2024

    Slik går du aldri glipp av en Manchester United-kamp

    Artikkel 4. juli 2024

    Færre unge til mekling i Konfliktrådet

    Artikkel 21. juni 2024

    Skal finne ut hvorfor elgkalver blir syke og dør

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    Nyåpning av Eurospar Brokelandsheia på onsdag

    31. mai 2025

    Mandag er det åpen dag på Møteplassen

    31. mai 2025

    Si farvel til ujevne plener: Hvordan hagemaskiner håndterer utfordrende plener

    30. mai 2025
    6,200

    Lokal nettavis for Gjerstad i Agder. Vi har fokus på nyhetsstoff for gjersdølinger ute og hjemme, og muligens også for noen andre :-)

    igjerstad.no

    2 days ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/22-juni-apen-dag-pa-eikelands-verk/ ... See MoreSee Less

    22. juni: Åpen dag på Eikelands Verk - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Gjerstad kommune arrangerer åpen dag på Eikelands verk søndag 22. juni fra jo. 12.00-15.00. – Vi holder grillene varme, og det blir bla. historier fra området og musikalske innslag. Det blir ogs...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    6 days ago

    igjerstad.no
    Det er på tide å sende inn maibilder til kommunens fotokonkurranse. Det er fine pengepremier, heder og ære til de beste bildene! Send til foto@gjerstad.kommune.no ... See MoreSee Less

    This content isn't available right now

    When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, changed who can see it or it's been deleted.
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    6 days ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/per-vetle-tok-nok-en-seier-sondag/ ... See MoreSee Less

    Per Vetle tok nok en seier søndag kveld - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Søndag deltok Per Vetle Kals med et knippe hester på Klosterskogen. Hele fire av dem stilte til start som favoritter. Men som de fleste som driver med hest og tipping opplever jevnlig; ting blir ikk...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    7 days ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/5-juli-blir-det-ny-operakonsert-pa-verket/ ... See MoreSee Less

    5. juli blir det ny operakonsert på Verket - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Helge Dalen ønsker som i fjor velkommen til operakonsert på Eikelands Verk. Datoen i år er lørdag 5. juli. – Velkommen til operakonsert med de vakreste perlene, glimt i øyet og musikalske overr...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    igjerstad.no

    1 week ago

    igjerstad.no
    igjerstad.no/lasse-b-r-jogget-til-sikker-seier-pa-sorlandet/ ... See MoreSee Less

    Lasse B.R. og Hauan Stjerna vant på Sørlandet - iGjerstad.no - Nyheter fra Gjerstad

    igjerstad.no

    Av og til blir travløp av det enkle slaget. Dette følte nok Per Vetle Kals da han styrte Lasse B.R. inn til sin fjerde strake seier, denne gang på Sørlandet travpark lørdag kveld. Etter å ha pri...
    View on Facebook
    · Share

    Share on Facebook Share on Twitter Share on Linked In Share by Email

    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2025 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up