iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    AKTUELLE SAKER

    Mer info om Brokelandsheia Nord kommer på torsdag

    12. september 2026

    Små sjanser for FrP-kandidatene fra østregionen

    12. september 2026

    Bli med på Gjerstadmarsj nr. 46 på søndag!

    11. september 2026
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    • Hovedsiden
    • Politikk
    • Sport
    • Kultur
    • Kontakt oss
    • Om oss
    • Annonser
    Facebook Instagram
    iGjerstad.no – Nyheter fra Gjerstad
    Tyra Felberg Valle er leder av Rød Ungdom Agder. Foto. Facebook
    Meninger

    Svar til Halvor Skåli: – Hverken dagens kapitalisme eller kommunisme løser alene våre store utfordringer

    By Tyra Felberg Valle, Knut Henning Thygesen, Frida Fred og Andrew Windtwood.18. april 2022

    - Man kan gjerne kalle oss naive drømmere som kjemper for et mangfoldig, klasseløst og rettferdig samfunn. Det lever vi godt med, skriver forfatterne av dette innlegget.
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Takk til Halvor Skåli (H) som nylig refererte til det positive menneskesynet i Rødts partiprogram. Skåli kommer med noen kloke tanker vi er enige i og gjerne lytter til. Innlegget hans gir oss også anledning til å avklare noen formuleringer som er egnet til å misforstås eller forvrenger Rødts politikk, en kjent og kjær syssel i noen kretser, særlig når Rødt øker i oppslutning.

    Av sentrale synspunkter Skåli trekker fram fra partiprogrammet vårt, er at Rødt vil styrke demokratiet – at alle mennesker er like mye verd, at grunnprinsippet burde være å «yte etter evne og få etter behov», at vi må bekjempe nedbrytingen av naturen og at vi må ha et håp og en drøm om en gang å få slutt på klasseundertrykking.

    I dag eier 8 milliardærer mer enn halvparten av verdens formue. I Norge er forskjellene mindre enn i mange andre land, men forskjellene vokser stadig. Her på berget eier de ti prosent rikeste mer enn halvparten av all nettoformue. En av Rødts viktigste saker er å ikke bare bremse denne utviklingen, men å reversere den. Det vil gi mer rettferdighet, bedre folkehelse, bedre produktivitet og styrke folkestyret.

    Rødt er et moderne sosialistisk, demokratisk parti som bygger på de beste tradisjoner og erfaringer fra den norske arbeider- og kvinnebevegelsen, i tillegg til erfaringene fra Arbeiderpartiet, som fram til mot slutten av forrige århundre definerte seg som et sosialistisk parti.

    Den norske demokratiske modellen med et sterkt, representativt lokaldemokrati og et bredt og sunt politisk partimangfold, er et godt grunnlag å bygge videre på, men er under press fra sentraliserings- og effektiviseringspolitikk. Vi mener det er avgjørende at det offentlige har verktøy å tøyle inn de kapitalistiske kreftene som bygger ned velferdsstaten. Et godt sted å begynne er å få grunnleggende tjenester slik som velferd, krafta og jernbanen tilbake under fellesskapets eie og kontroll.

    Skåli skriver klokelig, og vi er helt enige: Me har ein del eksempel på korleis nokre nasjonar som har ei styreform basert på kommunistisk tankegods fører denne kampen (mot kapitalismen). Og videre: Makthaverne nyttar dei mest groteske metodane for å halde på makta. 

    Rødt er som kjent ikke et kommunistisk parti. Vi er tvert om opptatte av å studere og bekjempe de mekanismene som har ført til diktaturer i sosialismens eller kommunismens navn. I dag er alle land mer eller mindre kapitalistiske. For Rødt er det viktig å bidra til å bekjempe all undertrykking fra makthavere, som for eks. det statskapitalistiske Kina, det oligark-kapitalistiske Russland og det turbokapitalistiske USA. Vi stiller oss solidarisk med de som disse landenes elite på ulikt vis undertrykker.

    Det økonomiske systemet som må bære det store ansvaret for å drive fram kriger, økokatastrofe og voksende forskjeller på fattig og rik, er kapitalismen. Etter vårt syn, er et økonomisk system som har profitt som sterkeste drivkraft, ikke egnet til å løse dette århundres kriser. Å finne andre økonomiske modeller innenfor en demokratisk ramme som kan erstatte kapitalismen, er blant de viktige sakene Rødt kjemper for, men det greier vi ikke om vi ikke er mange kloke hoder og er lydhøre for ny kunnskap. Vi kan lære mye av økonomen og romantikeren Karl Marx, selv om han levde i en annen tid enn oss, men enda mer må vi lytte til de nålevende økonomene som leter etter svar utenfor dagens stivnede kapitalistiske tankesett. Økonomer som ikke bare lar bunnlinjen definere samfunnet, men som søker andre verdier å måle lykke, rettferdighet og suksess etter.

     

    Man kan gjerne kalle oss naive drømmere som kjemper for et mangfoldig, klasseløst og rettferdig samfunn. Det lever vi godt med. Vi mener til og med det er viktig å holde fast i håpet om endring for det bedre, både som individer, som lokalsamfunn og globalt. Særlig i en så turbulent og truende tid som vår egen.

     

    Tyra Felberg Valle,
    leder Rød Ungdom Agder og Rødt Grimstad
    Knut Henning Thygesen, Frida Fred og Andrew Windtwood
    Risør Rødts kommunestyregruppe

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn WhatsApp Email
    Tyra Felberg Valle, Knut Henning Thygesen, Frida Fred og Andrew Windtwood.

    More Cases

    Kommunale saker 12. september 2026

    Mer info om Brokelandsheia Nord kommer på torsdag

    Nyhet 12. september 2026

    Små sjanser for FrP-kandidatene fra østregionen

    Kultur 11. september 2026

    Bli med på Gjerstadmarsj nr. 46 på søndag!

    Nyhet 10. september 2026

    Sara Veivåg (18) nominert til sikker plass i fylkestinget

    Nyhet 9. september 2026

    Lars Andreas med imponerende bidrag i H.M. Kongens gravferd

    Nyhet 8. september 2026

    Gode prestasjoner i LM i skiskyting

    Artikkel 7. september 2026

    Trender i miljøvennlig oppvarming i norske hjem

    Nyhet 3. september 2026

    V.M.K. Elektra tok karrierens første seier

    Blålys 2. september 2026

    18 stk stoppet av UP på Gjerstadveien onsdag kveld

    Fritid 2. september 2026

    Agder Sparebank sørger for folkefest i dyrehagen

    Helse 2. september 2026

    Mandag 7.sept. starter demenskoret opp igjen

    Artikkel 31. august 2026

    Her kan du signere kommunens kondolanseprotokoller

    Meninger 31. august 2026

    – Trist at Høyre dramatisk øker priser på diesel og bensin

    Nyhet 28. august 2026

    Kong Harald V er død : Signér minneprotokoll på Brokelandsheia fra kl. 11.00

    Fritid 28. august 2026

    Bli med på Friluftstrimmen i høst!

    Kultur 26. august 2026

    Velkommen til en travdag for små og store

    Nyhet 25. august 2026

    Nytt travtalent: Moe Ana tok karrierens første seier

    Kultur 24. august 2026

    Bli med til dagsturhytta på tirsdag

    Blålys 18. august 2026

    Seks fartssyndere tatt i Gjerstad tirsdag ettermiddag

    Artikkel 18. august 2026

    Boligmarkedet i Gjerstad: Dette bør du vite før du kjøper eller selger

    Nyhet 18. august 2026

    Overleverte ny tomannsbolig i øvrebygda til Gjerstad kommune

    Næringsliv 17. august 2026

    3.sept: Bli med på gratis gründertreff i Tvedestrand

    Nyhet 14. august 2026

    Oppgradert avfallsmottak i Egddalen snart klart for åpning

    Kommunale saker 11. august 2026

    Fortalte om boligprosjekt på Brokelandsheia

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontaktinformasjon:

    Redaktør: Rune Hagestrand
    Telefon: 934 33 700
    E-post: post@igjerstad.no

    Siste Saker

    Mer info om Brokelandsheia Nord kommer på torsdag

    12. september 2026

    Små sjanser for FrP-kandidatene fra østregionen

    12. september 2026

    Bli med på Gjerstadmarsj nr. 46 på søndag!

    11. september 2026
    This message is only visible to admins.
    Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
    Click to show error
    Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons. Type: OAuthException
    Facebook Instagram
    • Home
    • Buy Now
    © 2026 No Limit Events AS

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    Scroll Up